Kaštieľ v Jasenici

Jasenica

Kaštieľ
Kaštieľ
obec Jasenica
Okres Považská Bystrica
Trenčiansky kraj
Renesančno-barokový kaštieľ z roku 1618.

História

Kaštieľ pôvodne renesančný z roku 1618, zbarokizovaný koncom 18. storočia, upravovaný v 19. a v 20. storočí.

Exteriér a interiér

Dvojpodlažná budova s dvojtraktovou dispozíciou na pôdoryse tvaru L, s ústredným dvojramenným schodišťom. V miestnostiach renesančné valené klenby s lunetami, na poschodí trámové stropy, čiastočne vymenené za rovné. Fasáda čiastočne zbarokizovaná, pôvodne na nárožiach sgrafito. Nad vstupným portálom datovanie roku 1618. Pôvodné kované dvere z 1. polovice 17. storočia.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok prvý A-J, Obzor, Bratislava, 1967

Diskusia

Dana Majerčíková       01.10.2015  08:35:47
Niečo o Suňogovcoch v Budatíne: PARÁČOVÁ, Andrea: Suňogovci z Jasenice a Budatína. In: Pindur, D. - Turoci, M.: Šľachta na Kysuciach a jej susedia. Zborník z vedeckej konferencie. Čadca 2012, 38-53. FEDERMAYER, Frederik - PONGRÁCZ, Denis: Lexikón erbov šľachty na Slovensku I. Trenčianska stolica. Bratislava 2000, s. 241. a k Suňogovcom v Jasenici a Divinke: na Wikipedii - Suňogovci z Jasenice a Budatína
Dana Majerčíková       01.10.2015  08:31:39
Ten erb v Košiciach je erb poslednej príslušníčky rodu Jozefy Suňogovej z vetvy Jána Suňoga a jej manžela Antona Čákyho, ktorým patril aj Budatínsky hrad. V Mošovciach je to zase erb Evy Suňogovej, tiež z rodu Suňogovcov z Budatína, ale z vetvy Juraja Suňoga, ktorá bola druhýkrát vydatá za Ladislava Revaya a žila v Mošovciach. Zemianska vetva Suňogovcov má rovnakých predkov s barónskou vetvou, ale zhruba od konca 14.storočia sa každá vyvíjala osobitne. Zemianskej vetve patrili kaštiele v Jasenici a Divinke, majetky mali aj v Hornom Vadičove na Kysuciach.
Gabriel     22.09.2015  09:59:37
V hrobke som osobne nebol, moja vypoved je len z ustneho podania domacich, hrobka je urcite novsia, ako objekt kastiela. Do kostola som sa nedostal, aj ked som mal zaujem. S rodom Szunyogh, som sa zatial stretol len v Kosiciach a to prostrednictvom aliancneho erbu(Antal Csáky a Jozefa Szunyogh) na tzv. Csáky-Dessewffyovskom palaci a na vystave v sobasnom palaci v Bytci, nic viac. Viem, ze erb Éva Jozefa Szunyogh, je na Mosovskom kastiely, ale tam som nebol.
Dana Majerčíková       22.09.2015  08:43:04
Gabriel, v tej hrobke nie je nikto pochovaný? Z akého obdobia tá hrobka pochádza? A v kostole v Jasenici nie sú nejaké hroby Suňogovcov? Viem, že niektorí Suňogovci z Jasenice boli pochovaní v suňogovskej hrobke v Kysuckom Novom Meste (Michal v roku 1813), ale čo ostatní?
Dana Majerčíková       22.09.2015  08:36:29
Kaštieľ je pekne opravený, ale to zariadenie je na zaplakanie - nevkusný gýč (bola som vo vnútri). Ten preklad nápisu z nápisovej dosky je takisto na zaplakanie - predsa je to DANIEL SZUNIOCH (SZUNYOGH) a Barbora Pružinská , jeho "consors", čiže manželka, nie sestra.