Kaštieľ Bytča

Kaštieľ na mieste hradu alebo inej fortifikácie Kaštieľ na mieste hradu alebo inej fortifikácie
 
maps.google.com
Bytča - renesančný palác
Bytča - renesančný palác
©  Jofo  10.2005
Všetky obrázky (30)
Bytčiansky kaštieľ postavili na mieste menšieho hradu jeho najznámejší majitelia, Thurzovci. V areáli sa nachádza aj Sobášny palác, ktorý vznikol najmä pre svadobné hostiny šiestich dcér Juraja Thurzu.

Ďalšie názvy

Bytčiansky zámok

Poloha

Na strednom Považí v Bytčianskej kotline, priamo v meste Bytča.

Prístup

Kaštieľ sa nachádza v strede mesta. Parkovať možno priamo pred areálom kaštieľa. Popri kaštieli vedie zelená turistická značkovaná trasa .

História

Na mieste dnešného Bytčianskoho kaštieľa stál v 13. storočí menší hrad. Jeho vzhľad poznáme z historických rytín - opevnená obytná veža s dvorcom. Patril nitrianskemu biskupstvu. Jedným z posledných majiteľov, predtým než ho kúpil František Thurzo a prestaval na kaštieľ, boli bratia Rafael a Ján Podmanickovci.    Viac...

Súčasný stav

Národná kultúrna pamiatka. Areál bytčianskeho kaštieľa pozostáva z vlastného renesančného paláca, Sobášneho paláca a z hospodárskych a obytných budov v opevnení. V budove kaštieľa sídli archív. V Sobášnom paláci sú umiestnené expozície Považského múzea, ktoré sú prístupné verejnosti v návštevných hodinách. V areáli kaštieľa je aj reštaurácia U palatína, kde vynikajúco varia.

Odkazy na iné stránky

Diskusia

anonym     28.09.2008  11:52:12
velmi pekny zamok.teraz to tam aj upravili,takze je to tam velmi pekne...odporucam navstivit...a este dodam, ze pri zamku sa nachadza Sobášny palác,ktorý nám práve reštaurujú.