Kaštieľ a župný dom v Púchove

Púchov

Kaštieľ Kaštieľ
Púchov - barokovo-klasicistický kaštieľ<br>stará pohľadnica
Púchov - barokovo-klasicistický kaštieľ
stará pohľadnica
Všetky obrázky (6)
Už neexistujúci barokovo-klasicistický kaštieľ, zvaný Marcibániovský, ktorý stál na námestí Slobody.

Kaštieľ bol postavený v druhej polovici 18. storočia, menšou úpravou prešiel v 19. storočí.

Dvojpodlažná trojkrídlová dvojtraktová budova s pôdorysom tvaru U s úzkym čestným dvorom a širokou fasádou, orientovanou do dvoch ulíc. Fasády členené pilastrami a lizénovým rámom. V oknách prízemia pôvodné mreže.

Na prízemí ústredný vestibul, na poschodí spojovacia chodba. Miestnosti na prízemí zaklenuté valenou klenbou s podkasanými lunetami, na poschodí rovné stropy.

Toľko o kaštieli zo súpisu pamiatok.

Kaštieľ však už neexistuje, bol zbúraný v druhej polovici 20. storočia. Podľa jedného zdroja bolo pod ním slabé podložie a tak sa postupne prepadal. No mladí ľudia sa ho rozhodli zachrániť. Zdalo sa, že jeho záchrana by mohla byť úspešná. Púchovčania ho chceli opraviť brigádnicky a mali pripravenú už aj časť materiálu. A vtedy sa ozval projektant: kaštieľ sa zbúrať musí, lebo by špatil jeho sídlisko. A aj ho bohužiaľ zbúrali.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok druhý K-P, Obzor, Bratislava, 1968
Ďalšie zdroje:
referaty.atlas.sk - stránka s referátom o Púchove
www.archinet.sk - stránka s článkom o Púchove - V mene svetlej budúcnosti

Diskusia

ajaj     14.01.2012  14:24:21
...a nikoho za to nepotrestali...spasíba komnisti...šialení
Vlado     29.09.2010  22:11:43
Ja som ten kaštieľ ešte videl stáť. Ale môžem povedať, že už od konca šesťdesiatych rokov bol na neho veľmi smutný pohľad. Boli tam nejaké dielne, potom sklad. Neskôr ho uzavreli, obohnali plotom a chátral ďalej. Neviem to presne, ale niekedy začiatkom osemdesiatych rokov 20. stor. bol jeho stav už taký žalostný, že jeho obnova by už bola veľmi náročná aj keby tomu priala doba. V tom období bol aj definitívne zbúraný. A to prepadanie? No neviem, ale faktom je, že v dôsledku úprav námestia, jeho dláždenia a vybudovaniu chodníkov sa terén zvýšil a došlo k optickému poklesu nivelety kaštieľa.
Rudek     20.01.2009  21:42:41
Neviem aka bola situacia, ale ak sa dal zachranit skoda ho. Ale zial tato devastaci pokracuje. Vid stara fara v Ziline musela ustupit mamonu.
Klárika       10.01.2009  13:51:55
Tento kaštieľ som videla na len niekoľkých fotografiách. A na nich bolo vidno aký ja zanedbaný a postupne chátra. Komunisti ho dali zbúrať podobne, ako aj iné pamiatky v Púchove, čo je mi naozaj nesmierne ĽÚTO! Je veľká škoda, že už pomaly nič historické nestojí a to, že namiesto kaštieľa postavili panelák a zasypali podzemné priestory a pivnice je žalostné... Hlavne pre mňa, ktorá by som sa tam určite rada pozrela :´( ...