Kaštiele v Hubiciach

Hubice

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Hubice -
Hubice - "Malý" kaštieľ
©  Jofo  05.2002
Všetky obrázky (11)

Veľký kaštieľ

Starší a väčší kaštieľ postavili okolo roku 1830 v klasicistickom slohu, pravdepodobne na starších renesančných základoch. V pôvodnej budove zriadil už v 17. storočí ostrihomský arcibiskup Juraj Szelepcsényi manufaktúru holandského typu na výrobu súkna. V kaštieľoch bývala rodina rytiera Rudolfa Wiener-Weltena až do roku 1948.

Exteriér a interiér

Dvojpodlažná rozsiahla budova stavaná na obdĺžnikovom pôdoryse, situovaná do parku. V strede klasicistickej fasády, členenej kordónovou rímsou je predsunutý arkádový portikus s klasicistickou loggiou na druhom podlaží, zakončenou trojhranným tympanónom. Vstupná sieň má podobu stĺpovej haly so stenami, členenými slepou arkádou. V interiéri je dva razy lomené schodište s empírovou mrežou.

Súčasné využitie a stav

Kaštieľ je v súčasnosti súkromným majetkom a budova je nevyužívaná.

Malý kaštieľ

Menší a mladší kaštieľ postavili v prvej tretine 19. storočia v klasicistickom slohu. Je lepšie zachovaný ako väčší kaštieľ. Vznikol prestavbou pôvodnej maštale pre "parádne" kone.

Exteriér a interiér

Kaštieľ je stavaný do oválneho pôdorysu s krídlami.

Súčasné využitie

Kaštieľ je v súčasnosti súkromným majetkom.

Okolie

Okolo kaštieľov bol v osemdesiatych rokoch 19. storočia založený park s rozlohou 40 ha. Nachádzalo sa v ňom niekoľko zaujímavostí ako labutí rybník s ostrovčekom, na jeho brehu vodáreň s hracími hodinami postavená v neogotickom štýle, umelá jaskyňa s vyvierajúcim umelým prameňom, pohrebná kaplnka Wiener-Weltenovcov z konca 19. storočia, tzv. Alpy - malý ihličnatý les na hornom konci parku. Na konci parku stojí tzv. Čakanská brána, od ktorej viedla cesta z alejou do obce Čakany. Za kaštieľom sa ešte zachovala maštaľ pre mladé reprezentačné kone, ktorá nesie pečať neoklasicistickej architektúry.

Literatúra:
Slovensko-rakúsko-maďarské Podunajsko, DAJAMA
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok prvý A-J, Obzor, Bratislava, 1967

Diskusia

Ernest       06.03.2015  12:45:42
Dobrý den ja som tu vyrastal mam na ten park pekne spomienky tu aj natačali časť filmu Tísicročnej včely pekný Slovensky film atd.Už vtedy sa o tom hovorilo že,sa to budú rekonštruovať a nič s toho každý sľubuje a potom sa to chatra.Ja by som bol rad nie len ja ale aj obyvatelia obci by boli radi keby sa to pohlo škoda to nehať to chatrať.
Štefan     28.02.2015  11:45:14
V zámockom parku bol aj vojenský objekt.Bol som tam rok.Dennodenné prechádzky parkom.....Krása
Alexander Greguss       27.06.2014  08:37:42
Pravdepodobne malý kaštieľ vlastnil Johann Wolfgang von Kempelen. Založil tam aj hospodárstvo a ovocný sad. V popise obce som však o tom nenašiel zmienku.
Gabriel     06.08.2011  22:37:01
2 navsteva Hubic. V parku je aj maly kastiel, v celkom dobrom stave. Je obyvany. V parku som videl vela napajadiel pre kone a dalsiu budovu. Pozor na prerasteneho rotweilera.
Lukas       22.07.2011  11:24:20
Podla mojich info vlastni tento objekt Boris Kollar.