Kúria v Kráľoviankách - Slovenské hrady

Kúria v Kráľoviankách

Kráľovianky, Šamorín

Kaštieľ Kaštieľ
Kráľovianky - renesančná kúria
Kráľovianky - renesančná kúria
©  Gabriel  08.2011
Všetky obrázky (5)
Renesančný dom v strede obce z roku 1610.

História

Dom bol postavený v roku 1610 ako renesančná stavba. Bývalými majiteľmi boli gróf Apponyi a rytier R. Wiener-Welten, ktorý získal nehnuteľnosť od Apponyiho.

Exteriér a interiér

Renesančný dom v strede obce je osadený ako individuálna stavba, oddelená od okolitých objektov. Postavený z pálených tehál, s kamenným ostením okien. Zachovaná historická časť má krížové klenby a renesančný kamenný stĺp. Dom je postavený pôdorysne v tvare písmena L. Jednou stranou do hlavnej, druhou do vedľajšej ulice, takže má dva vstupy.

Súčasný stav

Júl 2012 - posledné tri roky prebiehala rekonštrukcia a reštaurovanie domu. Zdá sa teda že je vo vynikajúcom stave. Je v súkromnom vlastníctve manželov Mikšíkovcov ponúkaný na predaj.

Zdroj:
kralovianky.zamok.sk

Diskusia

Zuzana     06.02.2020  21:46:45
Dom bol postavený na základoch starého letného sídla, ktoré boli z roku 1610. Akad. Arch. Pavel Mikšík si hľadal vhodné priestory na bývanie a zároveň veľký ateliér, keďže v tom čase realizoval rozmerné výtvarné diela, ako je napr. fontána v Medickej záhrade v Bratislave. V tom čase tam už nestál žiaden kaštieľ, ale iba ruina. Keďže išlo o nerozvojovú obec, nemohol stavať nový dom, mohol stavať iba na základoch starého. Naštudoval si históriu tohoto objektu, ako vtedy vyzerali podobné stavby a dal sa do práce vlastnými rukami. S manželkou svojpomocne stavali, tehlu po tehle. Tomuto projektu venovali niekoľko desiatok rokov. Tu bývali so svojimi dvomi deťmi. Dom už pred rokmi predali novému majiteľovi. Ten sa pustil do prerábania niektorých častí, no práce ustali a momentálne dom chátra.
Gabriel     03.05.2012  08:24:46
Velmi zaujimava stavba(trocha gycova), po rekonstrukcii v sukromnych rukach.