Kaštiele v Lehniciach - Slovenské hrady

Kaštiele v Lehniciach

Lehnice

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Lehnice
Lehnice
©  Jofo  10.2002
Všetky obrázky (36)

Najstaršie kaštiele

Zrejme Emanuel I. Benyovský, ktorý v roku 1793 získal titul grófa, brat známeho Mórica Benyovského, dal prestavať malú barokovú kúriu na klasicistický kaštieľ, no zdá sa, že nie príliš veľkých rozmerov.

V obci nespomína kaštieľ ani polyhistor Matej Bel (1. polovica 18. storočia), ani znalec uhorských pamiatok Arnold Ipolyi (1. polovica 19. storočia). V Lehniciach teda v tom čase nestála významná budova (okrem kostola samozrejme). Klasicistické kúrie sa za pamiatky nepovažovali a niektorými zdrojmi nedôvodne uvádzaný neskororenesančný kaštieľ tu už vôbec nestál. Takúto stavbu by títo horespomenutí umenovedci určite opísali.

Starý kaštieľ

V roku 1880 začal gróf Ľudovít Benyovský stavbu kaštieľa, ktorá sa pretiahla až na úplný koniec 19. storočia. Po Ľudovítovi zdedil kaštieľ jeho syn Rudolf (1874-1956). Problém nastal keď mu po roku 1920 bola zhabaná podstatná časť majetkov. Rudolf videl, že takú obrovskú budovu by nebol schopný udržiavať v dobrom stave a tak v roku 1929 sa začalo s búraním kaštieľa. Zostalo iba východné nárožie s oktogonálnou vežou a zvyškami priľahlých krídel, aj to len prízemia, asi ako pamiatka na túto budovu.

Exteriér a interiér

Kaštieľ bola poschodová, štvorkrídlová budova s nárožnými vežami, z nich tri boli štvorcové a východná bola oktogonálna, päťposchodová. Kaštieľ trochu budil dojem neorganizovanej stavby, bol až príliš vycibrený. Fasády zdobilo hádam všetko, čo mohlo krášliť podobnú stavbu - veže, množstvo rizalitov, arkiere, arkády, okná rôznych foriem, terasy, balkóny, kované mreže v oknách, bosáž a hlavne atika, ktorá budila dojem čiastočnej zrúcaniny, čo malo pridať kaštieľu na starobylosti. Podobne bolo riešené aj veľké nádvorie. V tom čase bol pôvodný park rozšírený na dnešnú plochu.

Romantický pseudogotický kaštieľ

V tom istom roku, ako Rudolf Benyovský nechal zbúrať starší kaštieľ (1929), začal so stavbou nového kaštieľa podľa vlastných projektov, ktorý bol ukončený v roku 1930. Stavba stojí neďaleko starého kaštieľa, na sever od neho. Kaštieľ bol stavaný podľa vzoru anglických a škótskych kaštieľov v akomsi romatntickom pseudogotickom slohu. Kaštieľ bol po roku 1948 znárodnený a neskôr bola v ňom umiestnená politická škola. V roku 1954 budovu získal Ústav tuberkulózy a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach a po adaptačných prácach od roku 1956 tu bolo umiestnené lôžkové oddelenie ústavu. Výzor kaštieľa sa vtedy dosť zmenil a treba dodať, že k horšiemu. Bolo nadstavané druhé poschodie a naň položená sedlová strecha s vikiermi. Tam cimburie stratilo svoj romantický význam. V tom roku zomrel Rudolf Benyovský a treba poznamenať, že vo veľkej biede.

Exteriér a interiér

Je to poschodová obdĺžniková budova s dvoma okrúhlymi nárožnými vežami na severnej fasáde a s dvoma štvorcovými vežami na južnom priečelí. Celá budova je už riešená moderne s tehlovými šambránami okolo okien. Kaštieľ člení viacero rizalitov a je zakončený cimburím, ktoré obieha po celej budove, podobne ako korunná rímsa na spôsob zuborezu.
Prízemie s poschodím spája hlavné dvojramenné schodište. Miestnosti, ktoré sú riešené moderne, majú rovné stropy. Zachovali sa len mramorové kozuby, zábradlie schodišťa a v reprezentačných miestnostiach prízemia a poschodia mramorové stĺpy.

Súčasný stav a využitie

Kaštieľ je stále majetkom Ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb. Po nedávnej rozsiahlej rekonštrukcii, keď bol interiér kaštieľa dosť prestavaný i upravený exteriér budovy, sa z neho stalo rekreačno-školiace stredisko ministerstva zdravotníctva (od roku 1991). Ale väčším prínosom rekonštrukcie bolo odstránenie sedlovej strechy a kaštieľ v podstate získal svoj pôvodný vzhľad.

Osobnosti

S Lehnicami a rodom Benyovských je spojené slávne meno Mórica Benyovského, ktorý sa na konci svojho búrlivého života dal korunovať za kráľa Madagaskaru. Padol však v boji proti francúzskym vojskám a dodnes je národným hrdinom malagašského ľudu. Je možné, že sa v mladom veku začas zdržiaval aj v Lehniciach.

Literatúra:
Lehnice kaštieľ, Malá vlastivedná knižnica 7. číslo, Komárňanské tlačiarne a vydavateľstvo, 1995

Diskusia

Gabriel     15.06.2016  14:19:27
http://www.historickeparky.eu/sk/prezentacia-parkov/3/Kastiel-v-Lehniciach/
Gabriel     13.06.2016  13:30:05
Na cintorine je hrobka rodu Benyovszky a hroby rodu Végh, v casti Sása je hrobka rodu Bacsák de Benefa a dalsie ich hroby.
Karolina     02.04.2015  23:38:18
Dobrý deň.Kaštiel v Lehniciach je naozaj prenádherny a však sa pozastavujem nad tým aké to bolo nespravodlivé niekomu vziať jeho majetok len tak a pán Benyovský dopadol tak nepriaznivo napriek tomu aké postavenie a titul mal a nakoniec zomrel v takých biednych podmienkach.Je to krásny kaštieľ a som pyšná že blízko neho žijem a môžem každý deň obdivovať jeho krásu a čaro...
Ladislav       22.02.2012  20:51:14
Dobrý deň prajem, pochádzam a bývam v Lehniciach, a veľmi ma potešili informácie ohľadne nášho kaštieľa. Ďakujem. Mal by som ešte otázku, hľadám na Ukrainskom území, bývalé poľsko kaštieľ v obci Novoselica, rodu Gyžických, nevie mi náhodou niekto podradiť ako by som sa dostal k viacerým informáciám ohľadne či ešte vôbec môže kaštiel existovať. 0905 663 598. e-mail: L.Nemeth-ml@mail.t-com.sk, vopred ďakujem
Gabriel     06.08.2011  22:29:16
2 navsteva Lehnic. V arealy Vitality sa nachadza aj 2 maly kastiel v dobrom stave.