Kaštieľ v Senci - Slovenské hrady

Kaštieľ v Senci

Senec

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Senec
Senec
©  Jofo  10.2002
Všetky obrázky (32)
Priamo v centre mesta Senec na námestí môžme zahliadnuť budovu, charakteristickú svojou oblúčikovou atikou. Je to renesančný kaštieľ, tzv. Turecký dom, postavený v 17. storočí. Mladšie romantické úpravy sú z 19. storočia.

Exteriér a interiér

Výrazná bloková pevnostná stavba s kruhovou vežou na nároží a vysokou atikou s kľúčovými strieľňami a oblúčikmi. Bosovaný vstupný portál, okná rámované kamennými šambránami, na nárožiach sgrafitová rustika.

V interiéri ústredný vestibul, z ktorého odbočuje priamočiare schodište. V prednej časti prízemia a na poschodí sú pôvodné valené klenby s lunetami.

Kaštieľ stratil svoje pôvodné opevnenie i prostredie.

Súčasný stav

Kaštieľ je obnovený, využívaný ako reštaurácia.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku
Eva Križanová, Blanka Puškárová - Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Turistický lexikón, Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1990

Diskusia

Gabriel     24.04.2012  06:38:36
V meste sa okrem Tureckeho domu nachadza budova z nazvom Stift, alebo Velky Stift. Je to byvaly kaštieľ rodiny Esterházyovcov. Sluzi ako autoservis, velkoobchod, maloobchod zeleniny, na byvanie. Je to rozmerna budava tvaru U, so zachovanymi 2 sochami, najvacsia v meste. Je na Vinohradnickej 10. Je v dost ubohom stave, niektore casti su zrekonstruovane.
Gabriel     09.05.2011  21:54:27
Kastiel je v centre mesta. Je tam Muzeum.