Kaštieľ Šimonovany

Kaštieľ na mieste hradu alebo inej fortifikácie Kaštieľ na mieste hradu alebo inej fortifikácie
 
maps.google.com
Šimonovany - goticko-renesančný kaštieľ
Šimonovany - goticko-renesančný kaštieľ
©  Jofo  10.2003
Všetky obrázky (12)
Jeden z najstarších kaštieľov na Slovensku, ako pozostatok niekdajšieho nížinného hradu.

História

Kaštieľ je pozostatkom neskororománskeho nížinného hradu z 12. až 13. storočia. Základy hradu hradu sa zistili v podobe opevnenej obytno-obrannej veže na mieste, ktoré bolo prirodzene chránené meandrami rieky Nitra. V blízkosti zaniknutej veže postavili v 14. storočí vežu obdobnej funkcie. V prvej tretine 15. storočia k nej pristavali palác a lokalitu znovu opevnili. K tejto tejto úprave sa viaže aj listina cisára Žigmunda z roku 1426, ktorou povoľuje dokončiť rozostavané kamenné "fortalicium" Imrichovi a Mikulášovi de Simonyi (zo Šimonovian). V 16. storočí prešiel kaštieľ renesančnými úpravami. V 80-tych rokoch 19. storočia bol kaštieľ reštaurovaný, boli reprodukované aj renesančné úpravy zo 16. a 17. storočia. Po roku 1945 boli plochy okolo kaštieľa rozparcelované na domovú výstavbu a tým zanikli trasy opevnenia z čias renesancie a neskorej gotiky.

Exteriér a interiér

Dvojpodlažná jednotraktová budova so vstupnou vežou, na severnej strane prístupná gotickým segmentovým portálom a padacou mrežou.

Zachovaná pôvodná dispozícia, na prvom podlaží zaklenuté miestnosti a čierna kuchyňa. Na poschodie vedie točité schodište, neskoršie prestavané. V jednej miestnosti valená klenba s hrebienkovými lunetami. Na fasádach pôvodné gotické a renesančné, čiastočne romanticky upravené okná. Budova a opevnenie sa zachovali len čiastočne, na západnej strane badať zvyšky muriva odbúranej časti.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok druhý K-P, Obzor, Bratislava, 1968
Eva Križanová, Blanka Puškárová, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Turistický lexikón, Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava, 1990
Štefan Pisoň, Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, Osveta, Martin, 1983

Diskusia

Pexi     25.08.2014  07:13:44
Aktuálne sa kaštiel využíva na rôzne akcie,oslavy,svadby ktoré si treba vopred dohodnúť na správe majetku mesta, robia sa v ňom aj rôzne akcie ktoré usporadúva dedinský výbor, inak je kaštiel neprístupný, dá sa do neho dostať len po dohovorení vopred, no nie je v ňom veľmi čo pozerať, z pôvodného nábytku tam nič nie je.
Martuska       18.01.2014  17:04:44
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či robia v kaštieli nejaké prehliadky alebo niečo podobné pre deti. Ďakujem.
Vlado     03.06.2013  14:57:55
u koho sa teraz nachádza nábytok z kaštieľa???
ado     31.10.2009  15:46:00
ahoj, skus sa informovat u pana Centara zo Simonovian <centar@centar.sk>, ten je asi najkompetentnejsi.
Katulik     21.07.2009  18:19:30
Bývam v Šimonovanoch odmalička, tento hrad mám pred očami každý deň,pretože bývam hneď oproti nemu...hrad sa dostal z vlastníctva mesta opäť do rúk obyvateľom Šimonovian, robia sa v ňom príležitostne rôzne akcie...v areáli sa urobili hojdačky pre deti...je škoda, že sa nezachoval skoro žiaden nábytok z tohoto hradu...hrad je prázdny, a je to škoda...svadby sa tu nerobia a určite ani nebudú...