Kaštieľ a kúria vo Veľkých Uherciach - Slovenské hrady

Kaštieľ a kúria vo Veľkých Uherciach

Veľké Uherce

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Veľké Uherce - neogotický kaštieľ
Veľké Uherce - neogotický kaštieľ
©  Jofo  12.2008
Všetky obrázky (15)
Pôvodne renesančný kaštieľ s neogotickou úpravou na okraji parku v centre obce.

História

Pôvodne renesančný kaštieľ nechal postaviť v roku 1622 rodina Bošániovcov. V 18. storočí bol zbarokizovaný. V rokoch 1845 až 1860 bol úplne prestavaný v romantickom neogotickom slohu s ponechaním časti pôvodných miestností na prízemí. V roku 1865 kúpila kaštieľ rodina Thonetovcov, ktorá ho vlastnila až do druhej svetovej vojny.

Exteriér a interiér

Štvorkrídlová budova, stavaná okolo obdĺžnikového arkádového dvora s vežami na nárožiach.

Fasáda budovy členená bohatými neogotickými architektonickými článkami.

Dvojtraktové prízemie s neogotickou kaplnkou, prístupnou bohato riešeným portálom. Na druhom podlaží reprezentačné miestnosti s vyrezávanými drevenými stropmi, stenami obloženými drevenými obkladmi a vzorovým parketom. Romantická rytierska sieň s bustami rytierov na stenách.

Vo vnútornom zariadení gobelín, umiestnený v slávnostnej sieni, predstavuje kráľa sediaceho na tróne, obklopeného množstvom postáv. Reliéfna podobizeň baróna Thoneta z roku 1904 od P. Breithuta z Viedne. Rokokový rám z 2. tretiny 18. storočia a iné.

Súčasný stav

Kaštieľ sa v súčasnosti rekonštruuje. Podľa rôznych internetových zdrojov kaštieľ od obce v roku 2004 kúpil potomok posledných majiteľov Flavio Thonet. Začal s čistením areálu a postupne sa pustil do opravy kaštieľa a fasád. Udáva, že chce postupne obnoviť všetky objekty v areáli a dostať ich do pôvodného stavu. Rekonštrukciu vykonáva pomocou vlastných peňazí a príspevkov od štátu a SPP. V kaplnke, ktorá sa nachádza v areáli by sa mali po rekonštrukcii znovu konať svadby, v kaštieli by mala byť zriadená aj reštauácia a prenájom niektorých izieb.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok tretí R-Ž, Obzor, Bratislava, 1969

Diskusia

AlexZišli       27.08.2016  20:51:55
Dňa 1.júla 2016 sa uskutočnil vo Veľkých Uherciach Prvý večerný "Koncert v Parku", v areáli Kaštieľa. Veľmi si ctím túto akciu, ktorá ešte viac zviditeľnila obec Veľké Uherce, obec, v ktorej som strávil detstvo - a to práve v tomto kaštieli. Program vyplnili rôzne hudobné skupiny z Bratislavy, Čiech, ale tiež z Uheriec. Večerný umelecký zážitok bol vynikajúci. Zišli sa tu významní predstavitelia tohto podujatia, ktorým záležalo na na ľuďoch, pre ktorých sú Veľké Uherce dôležité. Zvlášť by som chcel vyzdvihnúť aktivity Obecného úradu Veľké Uherce pre zdarný priebeh tejto akcie a tiež prístup pána Flavia Thoneta, majiteľa Kaštieľa, ktorý sprístupnil verejnosti všetky možné zaujímavé priestory. Je to z môjho pohľadu ústretový človek. Stretol som sa s ním pred pár rokmi osobne, veľmi si ho vážim, vtedy prejavil záujem stretnúť sa s mojimi rodičmi (telefonoval vtedy prostredníctvom mňa cez môj mobil s mojou mamou, ktorá vedela dobre nemecky, ale bola už vtedy veľmi stará a ktorá si už netrúfla na osobné stretnutie ním), ktorí po roku 1951 pôsobili v Kaštieli (v Lesníckom odbornom učilišti, ktoré tam vtedy bolo) - chcel vedieť a vidieť na fotkách nejakú históriu a nejaké fotografie z interiéru Kaštieľa počas pôsobenia učilišťa, a možno, či sa niečo (dal by ešte Boh) zachovalo. K tomu ale nedošlo, moji rodičia boli už "starí na osobné návštevy" (čo ma mrzí). Pán Flávio Thonet si už určite nemôže pamätať ani na mňa. Vtedy som ho v areáli Kaštieľa "prekvapil", ako robotníka, ktorý pílil nejakú drevnú guľatinu so svojimi pracovníkmi. Je to podľa mňa správny chlap.
Gabriel     20.08.2016  06:00:26
http://www.hlavnespravy.sk/v-uherce-starosta-veri-ze-kastiel-bude-spristupneny-verejnosti/17482
Gabriel     26.06.2016  15:17:36
Mozno na jesen vyjde, viac neviem.
Milan     26.06.2016  14:26:23
Gábriel- poprosím: kde bude možné zohnať túto publikáciu?
Gabriel     26.06.2016  10:35:14
Bóna, Martin–Lukačka, Ján: Kultúrno - historické pamiatky Stredného Ponitria. Topoľčany: Tristanpress a Regionálne združenie obcí Stredné Ponitrie 2014(zatiaľ nie je v distribúcii)