Kaštieľ v Hornej Vsi - Slovenské hrady

Kaštieľ v Hornej Vsi

Horná Ves

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Horná Ves - posledné zvyšky kaštieľa
Horná Ves - posledné zvyšky kaštieľa
©  Jofo  12.2008
Všetky obrázky (9)
Zaniknutý kaštieľ kedysi stojaci v prudkom svahu na okraji obce.

História

Kaštieľ bol postavený na začiatku 15. storočia ako fortalitium čiže malé opevnené castellum a koncom 16. storočia ho obnovili. V 17. storočí tu bolo sídlo stoličnej kongregácie Tekovskej župy. Interiérové úpravy a zariadenie kaplnky vo veži z čias okolo roku 1749. Menšie opravy kaštieľa boli realizované v 19. storočí. Od konca 19. storočia bol zanedbávaný, v druhej svetovej vojne ťažko poškodený a vystavený postupnej devastácii.

Exteriér a interiér

Kaštieľ bol trojpodlažná jednotraktová budova na nepravidelnom pôdoryse, na južnej strane polygonálny výstupok, na východnej strane pomerne vysoká veža so štvorcovým pôdorysom, situovaná do strednej osi budovy. Naľavo od veže bol menší plochý rizalit, zakončujúci východnú fasádu. V južnom krídle bola čierna kuchyňa a nad ňou sieň s krbom. V priestore veže, zaklenutej krížovou hrebienkovou klenbou, bola kaplnka. Miestnosti druhého podlažia zaklenuté okrem veľkej miestnosti na východnej strane, ktorá mala neskorogotický trámový strop s prievlakom. Klenby boli valené alebo krížové s hrebienkami a pochádzali z čias okolo roku 1600. Miestnosti na treťom podlaží zakryté dreveným trámovým stropom. V ústrednej sieni na treťom podlaží bol renesančný krb z farebných kachličiek zo 17. storočia. Do západného jednotraktového krídla boli sústredené reprezentačné priestory; v súdnej sieni kamenný renesančný krb so starostlivo vypracovaným reliéfnym dekorom s rozvilinami, detskými hlavičkami a alegorickou postavou v ponímaní prác z čias medzi rokmi 1490-1510. Na dverách boli veľmi staré trámové zárubne, na prvom podlaží so zachovanými drevenými kladkami, ktoré slúžili v prípade nebezpečenstva na vytiahnutie podestovej dosky. V bývalej kaplnke zvyšok rokokového oltára s dvoma plastikami anjelov, z roku 1749.

Súčasný stav

Kaštieľ je zaniknutý, zostali po ňom len zvyšky základov. Na jeho mieste dnes stojí kaplnka sv. Vincenta Ferrarského.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok prvý A-J, Obzor, Bratislava, 1967

Diskusia

Milan     30.11.2013  23:12:25
V kaštieli boli za 1- ČSR ubytovaní učitelia miestnej školy. Počas SNP boli v kaštieli Nemci a z neďalekého Hája na nich strieľali partizáni, pričom žiaľ bola poškodená strecha kaštiela. Tú potom už nik neopravil a pomali začalo do kaštieľa zatekať a vzhľad kaštieľa sa stále vioac zhoršoval, strecha sa prepadla. To nebolo samozrejme dobrou vizitkou miestnych komunistov a tí sa rozhodli riešiť problém reliktov feudalizmu riešiť po novom. Bývalý preseda miestneho národného výboru údajne menom Dudadík zavolal niekedy v roku 1961 ČSA - tá podmínovala tento nezvyklo vzácny kaštieľ a bolo vybavené. Síce potom Štátna ochrana pamiatok ešte vyšetrovala, kto to zapríčinil, všetci miestny síce vedeli kto, ale nič neprezradili - tak sa potrestanie búrateľa zahralo to do stratena. Pekné fotografie kaštieľa sa nachádzajú v pamiatkovom archíve na patrónke v BA, a nejaké fotografie majú aj miestny občania. Na ploche bývalého kaštieľa je postavená miestna pošta, pod kaštieľom je ešte vidno hrádze panského rybníka a pomerne veľkú zaklenutú pivnicu.
martin     27.02.2013  13:28:49
kaplnka tu je , aj ked nie presne na mieste kastiela no asi 100 metrou vedla
Katulik     21.07.2009  17:29:48
...pokiaľ je mne známe, tak tam žiadna kaplnka nie je...zvyšky sú stále viditeľné, je škoda toho, že sa kaštiel nezachoval..