Kaštieľ v Dvorci

Dvorec

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Dvorec - rokokový kaštieľ
Dvorec - rokokový kaštieľ
©  Jofo  01.2004
Všetky obrázky (7)
Rokový kaštieľ v centre obce.

História

Kaštieľ bol postavený v druhej polovici 18. storočia. Neskôr rozšírený v 19. storočí, prestavaný v roku 1902 a upravovaný v 50. rokoch 20. storočia.

Exteriér a interiér

Jednopodlažná budova, nesúrodne zastavaná do pôdorysu v tvare L. Hlavná budova s prevýšeným stredným rizalitom. Fasády členené pilastrami s rímsovou hlavicou. Nádvorná fasáda má pred pravým krídlom predstavaný portikus so štyrmi piliermi a tympanónom. Krídlo kolmo pristavané k hlavnej budove má na streche terasu s kamennou balustrádou; jeho fasádu členia polkruhovo zakončené francúzske okná a pilastre umiestnené podľa okenného rytmu. Strecha manzardová, nad pôvodným sklenníkom plochá s balustrádou.
V miestnostiach pruské klenby so štukovým rokajovým dekorom. Časť priestorov má rovné stropy.
Okolo kaštieľa je park.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok prvý A-J, Obzor, Bratislava, 1967
Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike, Slovenský úrad geodézie a kartografie v Slovenskej kartografii, Bratislava 1990

Diskusia

emilia     25.04.2017  19:22:11
...posledne roky pravidelne pozorujem aj ked bol kastiel zrenovovany opat chatra,zanedbana zahrada neda sa prehliadnut,ked prechadzame od Ozoroviec do Velkych Chlievan.Spomienky na zabavy ochotnicke divadlo nedaju sa zabudnut a ako sme sa tam hlavne volne pohybovali....že prečo?..
Rafał       08.01.2010  12:56:43
Tam jest naprawdę pięknie ! Oglądałem ten pałac zarówno za dnia jak i nocą i chciałbym jeszcze kiedyś tam wrócić ! :)