Kaštieľ a kúria v Majcichove - Slovenské hrady

Kaštieľ a kúria v Majcichove

Majcichov

obec Majcichov
Okres Trnava
Trnavský kraj
Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Majcichov - ranobaroková kúria
Majcichov - ranobaroková kúria
©  Jofo  01.2003
Všetky obrázky (7)
Neoklasicistický kaštieľ a ranobaroková kúria v obci Majcichov.

Neoklasicistický kaštieľ

neoklasicistický kaštieľ
Neoklasicistický kaštieľ postavený na prelome 19. a 20. storočia.

Exteriér

Pozdĺžna dvojtraktová prízemná budova s neoklasicistickou fasádou.

Súčasný stav

Júl 2010 - v kaštieli je obvodné zdravotné stredisko.

Ranobaroková kúria

ranobaroková kúria
Ranobaroková kúria z 2. polovice 17. storočia.

Exteriér

Jednopodlažná dvojtraktová pozdĺžna budova s dvoma na hranu postavenými nárožnými rizalitmi na spôsob veže. Priebežná spojovacia chodba má pruské klenby, miestnosti valené klenby s lunetami. V oknách pôvodné barokové mreže.

Súčasný stav

Január 2003 - kúria nevyužitá, v súčasnosti už pravdepodobne neexistuje.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok druhý K-P, Obzor, Bratislava, 1968

Diskusia

Edo     15.01.2022  22:54:34
Od polovice sedemnásteho storočia bolo šintavské panstvo až do jeho rozdelenia v roku 1817 spolu s obcou Majcichov majetkom rodiny Esterházyovcov. Táto ranobaroková zemianska(Esterházyovská) kúria patrila obci. Išlo o jednopodlažnú, dvojtraktovú, pozdĺžnu budovu s dvoma na hranu postavenými nárožnými rizalitmi na spôsob veže. Spojovacia chodba mala pruské klenby a miestnosti zasa valené klenby s lunetami. V oknách boli pôvodné barokové mreže. Predtým tam bola predajňa Jednoty, ktorej z hygienických dôvodov nevyhovovala, lebo v budove nebol vodovod, kúrenie a ani odpadová žumpa.
erna     08.05.2017  21:38:12
ďakujem za tú kúriu moja babka slúžili u Andrášičiek ako malé dievča hľadala som dačo také
Gabriel     10.09.2012  21:30:45
Bol som urcite v tomto Majcihove a to 2*, Ihrisko tam bolo, mate pravdu, ze asi na druhom pozemku. Starsi ludia si este aj na kuriu pamatali. Fotil som 2.7.2011. Za kastielom bolo zarastene a az potom bolo to ihrisko. Vchod na ihrisko bol z paralelnej ulice, z ulicou kde stoji kastiel.
jedna     10.09.2012  19:44:52
pokal viem tak v majcichove nic take ako je na prvych dvoch obrazkoch nieje a to v majcichove byvam a poznam ho az velmi dobre takze by som chcela vediet kto sem dal obrazok tej zrucaniny a gabriel rada by som vedela ze v ktorom majcichove si bol kedze tu ziadna kuria neni a detske ihrisko je na druhom pozemku....za kastielom najdes akurat tak bordel a bujny porast neidentifikovatelnych rastlin
Jofo: Ano, máš pravdu. Kúria už v Majcichove nie je. Zbúrali ju niekedy po roku 2003 (neviem kedy presne). Obrázok tej zrúcaniny som sem dal ja po tom ako som ju v januári 2003 odfotil. Aj keď teda poznáš Majcichov veľmi dobre, pokochaj sa pohľadom na krásnu ranobarokovú architektúru, akú ste tam kedysi mali.
Gabriel     28.11.2011  06:36:44
2 navsteva Majcichova: kuria je cca 4-5 rokov zburana.