Kaštieľ v Abraháme

Abrahám

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Abrahám - secesný kaštieľ
Abrahám - secesný kaštieľ
©  Jofo  11.2002
Všetky obrázky (11)

Secesný kaštieľ postavený v roku 1899 podľa plánu architekta E. Lechnera. Okolo kaštieľa je rozľahlý park.

Súčasné využitie

Donedávna bol v kaštieli odborný liečebný ústav pre deti trpiace obezitou, v súčasnosti (november 2002) je nevyužitý a mierne zdevastovaný.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok prvý A-J, Obzor, Bratislava, 1967

Diskusia

Iveta      29.01.2017  22:56:49
Magické miesto.. Z Abrahamu pochádzajú moji rodičia aj starí rodičia. O kaštieli som počula vela príbehov keďže mojej babky prarodicia tam pracovali ešte pre pánov.. Sluzobnictvo malo za kaštieľom dom a tam vyrástla moja babka. Od mami som zase počúvala ako tam ešte z mlada randila :). Ja mam teraz 35, v 95 som tam bola na 2týždň. prázdninách. Pamätám si že sme boli rozdelení chlapci a dievčatá na inom poschodí a chalanov sme tajne "pasovali"na naše izby a schovvlali do perinakov ked prisli sestričky na kontrolu.. Krasny park a pavy!! Do tyh obrovských stromov sme vyryvali mena svojich lások.. Krasne spomienky....!!
František Kopáčik Bajcsi       21.11.2016  23:24:06
Včera som bol navštíviť tento nádherný a jedinečný park. Srdce ma sem ťahá a to aj preto lebo nechápem prečo ľudia devastujú to čo tu niektorý budovali dlhé roky. A budovali to pre nás aby sme my videli čo oni robili pre budúce generácie. A ja pevne verím že sa nájde riešenie aj pre takýto náročný projekt v ktorom budú znova vyrastať šťastné deti.
Gabriel     15.06.2016  14:00:29
http://www.historickeparky.eu/sk/prezentacia-parkov/5/Kastiel-a-park-v-Abrahame/
Alena Hlatka-Brezulova       28.03.2016  23:03:42
Zdravim vsetkých...ja som bola ako dieta dvakrat ako ziacka 5. a7.ročnika 1979 a1981 dufam že som o nejak nepoplietla....mam na to obdobie krasne spomienky...a zažila som prvu lasku k Jankovi Slaninovi zo Zelenča ..hadam sa neurazí ak si to niekedy prerita...diskoteky s Beatles,Abbou....kfasne vychadzky do okolia a samozrejme sestricky jak druhe mamy...balkonova izba...citron na druhu večeru ;-) :-( kamaratka Evka z Dunajskej Lužnej.....bola som zhrozena v akom stave sa kaštiel nachadza ..niekedy sa hanbim za slovenských spoluobčanov..:-( :-(
saska     10.02.2016  22:16:10
Ahojte vsetci... ja som tu sice nebola ale mala som ist na odducnovaciu kuru ale presne pred mojim nastupom to zatvorili takze som muselq ist az do Bardejova... priznam sa bola som tam cca pred pol rokom ...zaviedol ma tam moj manzel vraj sem chodili vzdy ako male deti k detom do liecebne... ako ja ked som to uvydela ja som sa bala ako zo zleho hororoveho filmu mala som strach bala som sa hrozostrasne to tam cele vvyzeralo... aj zadne budovy vsade cmaranice po stenah vsetko zrujnovane pri vchode ludske ex exkrementy a same ilhi flase od alkoholu vela poschodi uplne zdevastovanych az sa clovek musi bat vstupit tam... hned ako som to uvidela som.povedala manzelovy ze to cele kupim a obnovym.. vysmial.ma ze toto by mi nedotoval ziaden fico.. a teraz ked som uvidela originalne foto kastiela esterhaziovcov skpro aom "umrela" ! Aka krasa to bola a o to vassiu silo mi to dalo ze s tym fakt nieco treba spravit a nev neviem od koho ale kupim to !!!!lebo to chcem a chcem.obnovyt krasu aj yej prirody co tam je naozaj krasa to bola! Z bazena je bazorina zo stolov odpadove kose vsak ako vravim hrosne ... len by ma zaujimalo kam musim.ist ak nieco chcem podniknu :) a potom date vsetci stretko : ) ;)