Soví hrad - Slowakische Burgen

Soví hrad

Verschwundene Burg
Verschwundene Burg
Gemeinde Šurice
Bezirk Lučenec
Kreis Banská Bystrica

Diskussion

palo     18.03.2014  10:19:01
No... to je ten problém, že je nejasné či to je k Hájnačke alebo tomúto Soviemu hradu. Ale podľa nejakých vecí čo sa mi podarilo prečítať to skôr patrí k tomúto hradu. Neviem možno sa mýlim.
Jano     15.12.2013  18:03:09
No pekný popis Palo,len škoda že v Encyklopédii Slovenských hradov od M.Plačka a M. Bonu je presne takto popísaná blízka Hajnáčka...
palo     11.04.2013  07:55:46
Belo IV. trom beckovským hradným jobagiónom ... keďže naši prívrženci, Budikov syn Tivadar, Ompudov syn Visobur a Farkašov syn Dema, poddaní Beckovského hradu z dediny Šurice v čase vpádu Tatarov na vlastné náklady opevnili vrch Dánoskő, ktorý sa vypína na ich zdedenom pozemku, a tak ochránili mnohých našich poddaných ... preto sme ich ... spod právomoc Beckovského hradu oslobodili ... A keď prejavia dostatočnú ochotu, majú sa počítať aj medzi servientov nášho kráľovského dvora. Horeuvedený hrad - aby opevnili a chránili - dali sme im a ich potomkom do dedičného vlastníctva na základe večného práva pod podmienkou, že ich spolu s príbuznými oslobodiac od služby na hrade zaviažeme k službe v našom vojsku pod kráľovskou vlajkou s desiatimi obrnenými vojakmi. Šariš, 3. septembra 1245 Toto je pravdepodobne prvý údaj o hrade.