Kaštieľ v Klobušiciach - Slovenské hrady

Kaštieľ v Klobušiciach

Klobušice

obec Klobušice
Okres Ilava
Trenčiansky kraj
Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Klobušice - klasicistický kaštieľ
Klobušice - klasicistický kaštieľ
©  G.R.  04.2012
Všetky obrázky (80)
Klasicistický kaštieľ na okraji anglického parku.

História

Kaštieľ postavili okolo roku 1840. Upravovaný bol okolo roku 1930 a v rokoch 1959-1960.

Exteriér a interiér

Jednopodlažná obdĺžniková budova s veľkými stĺpovými portikami, orientovanými do anglického parku a do terasovite riešenej záhrady. K hlavnej budove do uhla pristavané hospodárske krídlo, s ktorým je súbežne riešená ďalšia samostatne stojaca hospodárska budova. Kaštieľ dvojtraktovej dispozície s ústredným vestibulom; steny vestibulu členené pilastrami, ktoré nesú rímsu korýtkovej klenby. Zachované niektoré pôvodné výplne dverí. Fasáda klasicistická, čiastočne upravená.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok druhý K-P, Obzor, Bratislava, 1968

Diskusia

Gabriel     23.05.2015  14:36:28
Kastiel je po rekonstrukcii a sluzi na spolocenske akcie. V obci je ale este jedna budova a to Barossova Villa. Mauzoleum Barossovcov je na miestnom cintorine. Kastiel patril najrpv rodu Piacsek a potom Šipekyovcom. Šipekyovci maju na miestnom cintorine 3 hroby. Barossova Villa sluzi ako detsky domov a je v dobrom stave.
Arbiratka     17.12.2010  19:40:25
Tento kaštiel mal kedysi veľmi pekné vežičky, ktoré boli za socíku nahradené jednoduchou strechou, zámok mal nádherný park s oranžériou, na ktorú si starší ľudia ešte spomínajú, že tam boli pomarančovníky a všelijaké iné tropické rastlinstvo. Kaštiel patril Šipekyovcom.