Hrad Kuchyňa - Slovak castles

Hrad Kuchyňa

Municipality Kuchyňa
Malacky district
Bratislava county
Perished castle Perished castle
Kuchyňa
Kuchyňa
©  Jofo  06.2006
All pictures (25)

Pictures

Discussion

Peter       02.10.2022  12:45:10
Odkedy si Haščák postavil na Vývrati rezidenciu, celá oblasť sa stáva nepriateľská voči turistom. Všade ich prenasledujú len zákazy, príkazy a bzučiace kamery. Už len čakám, kedy to celé definitívne uzavrú pre turistov do okruhu aspoň 10 kilometrov. Podobný hnus sa dá vidieť aj na Cerovej.
Turista     05.02.2021  13:06:11
Nedalo nám to a ešte sme skúsili cestu podľa fotografií. Tentoraz sa nám to podarilo a pozostatky hradu sme našli. Od krmelca priamo na vrchol kde stál hrad. Veľmi pekne miesto 👍
Turista     05.02.2021  12:04:21
Veľké sklamanie. Na pozostatky hradu sme sa žiaľ nedostali. Už po príchode na vývrat nás prekvapila značka zákazu vjazdu, parkovať sa nedalo ako v minulosti na vyvrate, buď na rozrytych okrajoch ciest alebo risknúť tesne za značkou zákazu kde bolo miesto na zaparkovanie. Riskli sme za značkou, inde by sme isto zapadli. Po vystúpení nás čakal pohľad na nejakú rezidenciu okamerovanú po celom obvode. Aj značenie na vysokú bolo kvôli tejto stavbe posunuté. Vydali sme sa teda podľa návodu po asfaltke. Po krátkom čase opäť kamery pri vstupe do lesa. Ideme ďalej zastavila nás až odbočka na luku smerom do lesa. Úplný rozryté od ťažkých strojov ktoré tažia drevo. Totálne nepriechodné samé blato. Otočili sme sa, najedli pred prístreškom pri opustenom dome a sklamaní sme odišli domov. Veľké sklamanie.
etelab     27.04.2011  22:01:42
Dakujeme za podrobny popis cesty, inak by sme tieto zvysky hradu ani nenasli, nikde nie je ani jedna info tabula...ja som nasla v Bonovej encyklopedii: hrad sa nachadza ma uzemi, ktore predtym patrilo k Plaveckemu Stvrtku, za ktoreho hranicou roku 1206 existovalo miesto Kuchyna ( Cuhnamezei ), azda na prelome 13. - 14. stor. sa Kuchyna vratila svatojurskym a pezinskym grofom, ktori potrebovali sidlo pre svoje zahorske majetky....pozostatky hradu objavili az v 80tych rok. 20.stor., miesto sa nazyva Na varte, pretoze polohu s vyhladom do dialky (volakedy) vyuzivali este pri hroziacich tureckych vypadoch ako strazne stanoviste... 2 hradne hranolove veze na koncoch hradu samozvany archeologovia ciastocne odkopali, obe veze pravdepodobne sluzili na byvanie...nachadzali sa tu aj priekopy cez ktore viedli drevene mosty, ktore nadvazovali na cestu...na zaklade ovalneho podorysu s dvojvezovym jadrom, sa uvazuje o vystavbe v tretej stvrtine 14. stor., pozbierana keramika a zlomky kachlic pochadzaju z 15. stor....vznik predsunuteho opevnenia je reakciou na ohrozenie bojmi v 15.stor....k zaniku doslo najneskor v suvislosti s vymretim rodu majitelov v roku 1543 a pripojenim uzemia k panstvu Plaveckeho hradu. Ako je horaren Vyvrat, tak sa tu nachadza aj kastiel Kuchyna - schatrany, to sme sa dozvedeli od deda ktory byva v domceku cestou na hrad, kusok od Vyvratu... zaujimavostou je, ze ked sme sa ho pytali na hrad (cestu) tak o ziadnom hrade nepocul, ze len o kastieli :-)
Milan     27.04.2011  20:49:28
Asi 100m na východ od lokality hradu je malá predsunutá pevnôstka - s dosť neznámym účelom. Literatúra : Slivka-Plaček:Zvyšky stredovekého hradu nad Kuchyňou , IN:Vlastivedný časopis č.3/1987 a Plaček:K objevu neznámeho hradu na Záhorí , IN: Malovaný kraj 22/1986-4