Hrad Kuchyňa - Slovenské hrady

Hrad Kuchyňa

Zaniknutý hrad Zaniknutý hrad
Kuchyňa
Kuchyňa
©  Jofo  06.2006
Všetky obrázky (25)
Zaniknutý hrad o ktorom nie sú bližšie údaje.

Poloha

Na západnej strane pohoria Malé Karpaty, v časti Pezinské Karpaty, severovýchodne od obce Kuchyňa (252 m n.m.), na výbežku (cca 420 m n.m.) kopca Bučková (545 m n.m.).

Prístup

Východiskom ku Kuchynskému hradu je horáreň Vývrat. Dostaneme sa k nej po modrej turistickej značke z obce Kuchyňa (1:25 zo železničnej stanice Kuchyňa) alebo autom - za obcou Kuchyňa smerom na Rohožník po 2 km odbočíme doprava na asfaltovú cestu, ktorá vedie až k Vývratu. Od Vývratu ideme asfaltovou cestou spolu s modrou značkou , ktorá za potokom odbočuje doprava do lesa na vrch Vysoká (754 m n.m.). Pokračujeme po asfaltovej ceste, po ľavej strane je osamotený dom, pri ktorom cesta odbočuje doprava a o chvíľu sa rozdeľuje. Pôjdeme vľavo, prejdeme cez potok a pokračujeme asfaltovou cestou cca 200 m. Po pravej strane je výjazd na pole/lúku, ktorá vchádza do lesa. Odbočíme na tento výjazd a vojdeme do lesa, pokračujeme stále rovno lesnou cestou až prídeme ku krmelcu po pravej strane. Za ním cesta odbočuje doprava. Po pravej strane je výbežok Bučkovej, na ktorom sa nachádzajú zvyšky hradu. Pokračujeme cestou ešte cca 200 m, kde kopec nie je taký strmý a dá sa na neho jednoduchšie vyjsť.

Diskusia

etelab     27.04.2011  22:01:42
Dakujeme za podrobny popis cesty, inak by sme tieto zvysky hradu ani nenasli, nikde nie je ani jedna info tabula...ja som nasla v Bonovej encyklopedii: hrad sa nachadza ma uzemi, ktore predtym patrilo k Plaveckemu Stvrtku, za ktoreho hranicou roku 1206 existovalo miesto Kuchyna ( Cuhnamezei ), azda na prelome 13. - 14. stor. sa Kuchyna vratila svatojurskym a pezinskym grofom, ktori potrebovali sidlo pre svoje zahorske majetky....pozostatky hradu objavili az v 80tych rok. 20.stor., miesto sa nazyva Na varte, pretoze polohu s vyhladom do dialky (volakedy) vyuzivali este pri hroziacich tureckych vypadoch ako strazne stanoviste... 2 hradne hranolove veze na koncoch hradu samozvany archeologovia ciastocne odkopali, obe veze pravdepodobne sluzili na byvanie...nachadzali sa tu aj priekopy cez ktore viedli drevene mosty, ktore nadvazovali na cestu...na zaklade ovalneho podorysu s dvojvezovym jadrom, sa uvazuje o vystavbe v tretej stvrtine 14. stor., pozbierana keramika a zlomky kachlic pochadzaju z 15. stor....vznik predsunuteho opevnenia je reakciou na ohrozenie bojmi v 15.stor....k zaniku doslo najneskor v suvislosti s vymretim rodu majitelov v roku 1543 a pripojenim uzemia k panstvu Plaveckeho hradu. Ako je horaren Vyvrat, tak sa tu nachadza aj kastiel Kuchyna - schatrany, to sme sa dozvedeli od deda ktory byva v domceku cestou na hrad, kusok od Vyvratu... zaujimavostou je, ze ked sme sa ho pytali na hrad (cestu) tak o ziadnom hrade nepocul, ze len o kastieli :-)
Milan     27.04.2011  20:49:28
Asi 100m na východ od lokality hradu je malá predsunutá pevnôstka - s dosť neznámym účelom. Literatúra : Slivka-Plaček:Zvyšky stredovekého hradu nad Kuchyňou , IN:Vlastivedný časopis č.3/1987 a Plaček:K objevu neznámeho hradu na Záhorí , IN: Malovaný kraj 22/1986-4