Kaštieľ v Červenici pri Sabinove - Slovenské hrady

Kaštieľ v Červenici pri Sabinove

Červenica pri Sabinove

Kaštieľ
Kaštieľ
obec Červenica pri Sabinove
Okres Sabinov
Prešovský kraj
Renesančný kaštieľ

Kaštieľ v Červenici pri Sabinove, architektonicko-historický výskum juhozápadnej polovice kaštieľa

Červenica pri Sabinove, architektonicko-historický výskum juhozápadnej polovice kaštieľa Autor: Mgr. Michaela Haviarová, PhD., Mgr. art. Tomáš Haviar, dendrochronologický výskum Ing. Tomáš Kyncl, archívny výskum Mgr. Martina Snaková, PhD.

Kaštieľ je blokovou, jednokrídlovou stavbou na obdĺžnikovom pôdoryse orientovanom SV – JZ a ukončenom na severnom a západnom nároží vežami s kruhovým pôdorysom. Západná veža je trojpodlažná s charakterom bašty, severná veža je dvojpodlažná, krídlo je prízemné, podpivničené. Do veže vedie kamenný profilovaný portál s rovným prekladom. Rovnaký portál je vo veži a sprístupňuje schodisko na II. NP, opäť ukončené portálom. Západne od portálu sa vo veži nachádza kozub s kamennými dekoratívnymi florálnymi prvkami. Po obvode podkrovia sa nachádza 5 strieľní s rovnými prekladmi a drevenou zarážkou pre hákovnicu. Na fasáde veže v úrovni II. NP je nápisová tabuľka vytvorená v primárnej omietke. Tvorí ju nápis v 9 riadkoch ohraničený v štvorci vytvorenom rytou linkou. Je v zlom stave, lokálne uvoľnená od podkladu a preto je nápis zle čitateľný. Prepis čitateľných častí: HOC?/ ?DIFICATA? .../ .....CE DOMO/ F..... DESSOFFY/ ...ER/ ...ADO..../ .......Z?OFFISU......./ .....M....    Viac...

Diskusia

Gabriel     29.07.2012  22:07:59
Kastiel zo strielnami sluzil ako skolka, preto jedna cast je opravenejsia ako druha. V druhej casti zil dnes uz zosnuly obecny umelec. Kastiel nema vyuzitie. Je to dalsi z radu renesancnych kastielov na Sarisi.