Kaštiele a kúria vo Veľkej Ide - Slovenské hrady

Kaštiele a kúria vo Veľkej Ide

Veľká Ida

Kaštieľ
Kaštieľ
obec Veľká Ida
Okres Košice-okolie
Košický kraj
Renesančno-barokový, neskôr klasicisticky prestavaný kaštieľ ako dominanta obce. V obci ešte jeden klasicistický kaštieľ a klasicistická kúria.

Renesančno-barokový kaštieľ

História

Pôvodne renesančno-baroková stavba bola postavená na podnet Csákyovcov niekedy po roku 1688. Asi roku 1800 klasicisticky prestavaný a koncom 19. storočia upravený.

Exteriér a interiér

Dvojpodlažná budova na starom renesančno-barokovom pôdoryse so štyrmi nárožnými vežami, upravenými neskôr ako jednoosové klasicistické bočné rizality. Na dvorovej fasáde ďalší, stredný rizalit v ktorom je umiestnené nové klasicistické dvojramenné schodište, vedúce na poschodie. Schodište na prízemí a poschodí ústí do chodby, ktorá umožňuje priebežnú komunikáciu. Pôvodne tu boli otvorené arkády. Na chodbe a v miestnostiach neskororenesančné krížové klenby. K strednému rizalitu schodišťa pristavali stĺpový portikus s balkónom a pred strednými osami záhradnej fasády balkón na štyroch dórskych stĺpoch. Ku kaštieľu patria hospodárske staviská, rozložené symetricky z oboch strán vjazdu. Pred vjazdom krátky nájazdový mostík s dvoma barokovými kamennými plastikami sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána od J. Hartmanna z čias okolo roku 1744. Pri kaštieli sa nachádza rybník, ktorý dal vyhĺbiť údajne ešte v roku 1589 Perényi János.

Súčasný stav a využitie

V kaštieli dnes sídli obecný úrad.

Klasicistický kaštieľ

História

Klasicistický kaštieľ postavený roku 1824, neskoršie upravovaný. Slúžil ako sídlo rodiny Brezsányi.

Exteriér a interiér

Prízemná budova so silne vystupujúcim stredným rizalitom na hlavnom priečelí a dvoma bočnými rizalitmi ktoré prevyšujú stavbu. Z dvorovej strany je medzi oboma bočnými rizalitmi krytá chodba so združenými toskánskymi stĺpmi.

Klasicistická kúria

História

Klasicistická stavba postavená v prvej polovici 19. storočia.

Exteriér a interiér

Jednopodlažná deväťosová klasicistická stavba so stredným trojosovým rizalitom na záhradnej fasáde. Rizalit členený toskánskymi pilastrami vysokého rádu, na ktorých spočíva architráv s tympanónom a akrotériami. V strednom rizalite honosné schodište a reprezentačná miestnosť. Z tejto miestnosti je priamy vchod na terasu. Miestnosti vedľa seba v jednom rade, spojené dverami v jednej osi. V jednej miestnosti zostal malý klasicistický kamenný krb. Budova už však po sérii stavebných úprav stratila svoju pôvodnú tvár.

Súčasný stav a využitie

Kúria dnes slúži ako kultúry dom.

Zdroje:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok tretí R-Ž, Obzor, Bratislava, 1969
www.velkaida.ocu.sk

Diskusia

Gabi     12.09.2017  21:36:27
Som tiez gabi ale nie ten predchadzajuci.... Upresnil by som ze cigansky hrad ktory sa uvadza v historii sa nachadzal na sever od Kastiela grofa Schella. t.j. pokracujuc na sever od vinarne ďalej vzdialujuc sa od kaštiela. V sucasnosti je v byvalom vodnom jarku okolo tohto hradu asfaltka... O tomto ciganskom hrade z pera spisovateľa Arany János....tu http://magyar-irodalom.elte.hu/sulinet/igyjo/setup/portrek/arany/nagyida.htm
Milan       14.04.2012  15:36:37
Gabo, veľmi by si nás potešil exkurzom po zaujimavej lokalite bývalého "cigáňskeho" hradu. Zrejme si z okolia a máš nato ! Prosím a ďakujem.
Gabriel     11.04.2012  21:05:38
Ospravedlnujem sa za vec, ze 3 kastiel bol zburany. Kastiel ako zrucanina stoji.Dnes som videl jeho aktualne fotky na inej stranke.
Gabriel     01.08.2011  00:04:21
Na jeden z kastielov vo Velkej Ide najdete aj putac cestou do Kosic. Je komplet zrestaurovany. Je vo velkom parku s jazierkom , podiom, kamenou kaplnkou. Sidli v nom Matricny urad, obecny urad, obecna policia, verejny internet. Do parku sa da ist z dvoch smerou: od vinarne cez peknu branu, alebo od jazierka. Druhy kastiel, ktory je tu na dobovej pohladnici, domaci nepoznaju ako kastiel ale ako kulturny dom. To bol jeho ucel za socializmu. Bol vyhorety a je tiez s malym parcikom. Je to skor kuria. V dedine bol aj 3 kastiel, ktory bol zburany.