Kaštieľ v Šaštíne - Slovenské hrady

Kaštieľ v Šaštíne

Šaštín, Šaštín-Stráže

obec Šaštín-Stráže
Okres Senica
Trnavský kraj
Kaštieľ Kaštieľ
Šaštín - renesančno-barokový kaštieľ
Šaštín - renesančno-barokový kaštieľ
©  Jofo  05.2008
Všetky obrázky (5)
Renesančno-barokový kaštieľ prestavaný na najväčšiu manufaktúru na kartún a neskôr na cukrovar.

Kaštieľ nájdete neďaleko známej šaštínskej baziliky (národná kultúrna pamiatka), stačí prejsť mostom cez potok a po pravej strane je veľká budova štvorcového pôdorysu. V súčasnosti sa však podobá skôr na továreň ako na kaštieľ. Jeho umiestnenie neďaleko potoka vyvoláva dohady, či nestojí na mieste zaniknutého vodného Šaštínskeho hradu.

História

Vznik kaštieľa je spojený s rodinou Czoborovcov, ktorá ho nechala postaviť začiatkom 17. storočia. Vďaka ich zlému hospodáreniu prešiel kaštieľ i ďalšie majetky do rúk Františkovi Lotrinskému, manželovi Márie Terézie. Nový majiteľ v roku 1736(1738) premenil kaštieľ na manufaktúru na kartún (hrubšia hladká bavlnená potláčaná tkanina). Bola to najväčšia textilná manufaktúra na Slovensku. František Lotrinský ju vlastnil až do roku 1754, vtedy ju odkúpila spoločnosť rakúskych obchodníkov. S určitými prestávkami fungovala kartúnka až do polovice 19. storočia. Pri prestavbe kaštieľa na manufaktúru pravdepodobne neboli urobené väčšie zásahy do vnútornej dipozície kaštieľa, prišlo k nim až pri neskoršej prestavbe na cukrovar (polovica 19. storočia). V 20. storočí sa do kaštieľa vrátila textilná výroba. Sídlila v ňom Trikota, n.p. V 90-tych rokoch prešiel kaštieľ do súkromného vlastníctva a v jeho priestoroch sídli firma Slotas, ktorá sa tiež venuje textilnej výrobe.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok tretí R-Ž, Obzor, Bratislava, 1969

Diskusia

Jozef Fríbort       18.06.2016  17:05:53
Obidve budovy v Šaštíne teraz chátrajú. Bývalý hrad, potom kaštiel používal dlhé roky TRIKOTA na výrobu ženského spodného oblečenia. Po zrušení prebral budovu bnývalý majiteľ z Moravy, teraz tam pracuje pár ľudí. Druhá budova za rybníkom mala byť ako penzion pre seniorov, ale z finančných dôvodov sa tu nič nerobí. Tretia budova je v Zápotočnej ulici, bývalý židovský "templ"- veľká modlitebňa, ktorá bola sýpkoui a teraz chátra. Všetky budovy by potrebovali financie aby sa mohli využívať.
silvester       12.08.2013  23:00:20
vojenska pevnost z cias Leopolda
silvester       12.08.2013  22:58:43
Omyl, zaden kastiel ale byvaly vodny hrad.
Gabriel     13.06.2011  14:48:54
Do arealu sa neda dostat. Vo vnutry sidli asi vyrobna firma. Kastiel nevyzera lakavo. Z bocnej strany je urobena diskoteka. V dedine je nadherna bazilika, kde sa konaju pute.
Fríbort       19.04.2010  15:14:45
Toto sú fotografie a článok o kaštieli pri rieke Myjava, ktorý je postavený na mieste bývalého šaštínskeho hradu. Šaštínska kartúnka existovala na západnej strane baziliky za rybníkom. Po nej tam bol cukrovar, Meštianska škola, sklady MV a teraz sa prerába na penzion pre starých dôchodcov. Obe stavby boli vyhlásené za Národnú kultúrnu pamiatku.