Kaštieľ v Pečeniciach - Slovenské hrady

Kaštieľ v Pečeniciach

Pečenice

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Pečenice - goticko-renesančno-barokový kaštieľ
Pečenice - goticko-renesančno-barokový kaštieľ
©  Jofo  08.2007
Všetky obrázky (8)
Goticko-renesančno-barokový kaštieľ v obci Pečenice.

História

Kaštiel bol pôvodne goticko-renesančný, v roku 1693 ho barokovo prestavanli na kláštor. Neskôr slúžil ako doškoľovacie stredisko Atómových elektrární v Mochovciach.

Exteriér a interiér

Trojpodlažná bloková budova s pôdorysom v tvare L. Na hlavnom priečlí osemosová, na južnom šesťosová. Nádvorný trakt budovy má na prízemí a na poschodí arkády. V strede hlavnej fasády polkruhovo zakončený hlavný portál s peniažkovým klenákom, nad ktorým je znak jezuitskej rehole. Podjazd zaklenutý valenou klenbou s lunetami.

V miestnostiach krížové hrebienkové klenby s lunetami.

Súčasný stav

August 2007 - kaštieľ je obnovený, jeho využitie mi nie je známe

Literatúra:
Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike, Slovenský úrad geodézie a kartografie v Slovenskej kartografii, Bratislava, 1990
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok druhý K-P, Obzor, Bratislava, 1968

Diskusia

Marek     07.10.2018  20:36:48
Iba upresním informácie. Budovu už nevlastní RKC, ale súkromná firma. Za stav budovy sa teda treba poďakovať súkromnému majiteľovi, ktorý mimochodom v okolí Levíc poskupoval množstvo pozemkov a lesov. Peniaze teda má, obnovovať sa mu asi nechce.
Elde Bath     03.02.2018  12:29:53
Pre janka: takto končia mnohé nehnuteľnosti vrátené cirkvi v reštitúciách. Kým to mali EMO Mochovce, bolo to pekné a využívané dielo. Čo je dnes vnútri? Boh možno vie. :(
janka     06.11.2015  22:08:44
ako asi skonci ten klastor? ako maria calad pri podhajskej rozpadnutý, je to prito dedicstvo slovákov, je to hnusneeee a co ta pristavba co strecha znicila pravu stenu, to je ruhanie sa pamiatkari co? facky by som dala celej vlade
Juro Jánošík      17.01.2014  19:42:31
Na Slovensku je to tak. Vracia sa z exstrému do exstrému. Vládne orgány 22 rokov rozkrádali krajinu. Čo sa týka Kaštiela tento bol pred II.svetovou vojnou vo vlastníctve rod.Breštianskych. Po II. svetovej vojne tento užívalo JRD. V 1970 až 1980 tento objekt opravili Pamiatkáry a perfektne ho zrekonštruovali JEMO. Čo sa udialo po prevrate vedia všetci občania,ale za nezákonný postup a spôsobené škody by maji niesť zodpovednosť hlavný aktéry. Obec prišla o veľké príjmy. Celým prípadom by sa mala zaoberať PROKURATÚRA SR.
Gabriel     05.12.2012  05:43:56
Pred klastorom je tabula, ze sa nejedna o kastiel, ale o barokovy klastor. Chybné pomenovanie ludi v obci, ktory to volaju kastiel. V jednej literature je to renesancny kastiel prestavany na jezuitsky klastor. 2 literatura hovori o prestavani jezuitskeho klastora na barokovy kastiel a neskor patril BB biskupstvu. Sucastnost: Po obnove v roku 1987 uzivali klastor Elektrarne Mochovce, potom to dostala v restitucii naspat cirkev, ktora to predala sukromnemu majitelovi. Klastor je dnes nevyuzivany, este v dobrom stave.