Kaštiele v Bohuniciach - Slovenské hrady

Kaštiele v Bohuniciach

Bohunice

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Bohunice - neogotický kaštieľ
Bohunice - neogotický kaštieľ
©  Jofo  08.2007
Všetky obrázky (10)
Dva tesne vedľa seba stojace kaštiele na severnom okraji obce.

Klasicistický kaštieľ

klasicistický kaštieľ
Klasicistický kaštieľ z roku 1816, obnovený roku 1954.

Exteriér a interiér

Dvojpodlažná bloková budova dvojtraktovej dispozície na obdĺžnikovom pôdoryse. Fasáda situovaná na cestu sedemosová, v strede s rizalitom a predstavaným portikom s dvojicou stĺpov.

V miestnostiach na prízemí valené klenby s podkasanými lunetami a pruské klenby, na poschodí rovné stropy.

Neogotický kaštieľ

neogotický kaštieľ
Romantická neogotická stavba z polovice 19. storočia postavená s využitím staršej renesančnej stavby.

Exteriér a interiér

Dvojpodlažná obdĺžniková bloková budova s dvoma nárožnými vežami. V priečelí na strednej osi predstavaný portikus s dvojicou oblých stĺpov. Na poschodí nad portikom atika s kľúčovými strieľňami. Dvorová fasáda má stredný, mierne vystupujúci rizalit. Veže s nárožnými pilastrami v prízemí majú na poschodí nárožnú bosáž a oblúčikový vlys pod atikou.

Miestnosti majú rovné stropy.

Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok prvý A-J, Obzor, Bratislava, 1967

Diskusia

Gabriel     09.01.2018  09:42:31
http://www.lia.mskslevice.sk/page/7195/bohunice
Pavel Hrubík       28.06.2015  22:05:52
Prosím o informáciu o výskyte vzácneho stromu (ginko dvojlaločné, pôvodom z Číny) v historickom parku v okolí kaštieľov v obci Bohunice, okr. Levice. Asi pred štyrmi rokmi som osobne navštívil Váš obnovený kaštieľ a park v okolí (našli sme tam nové výsadby ginka dvojlaločného), ale v parku pri druhom (teraz obnovovanom kaštieli), by mal rásť ešte druhý (starší strom ginka dvojlaločného). Pre náš výskum potrebujeme fotodokumentáciu a rastové rozmery stromu. V prípade, ak by sa v tomto parku nachádzal aj starší strom ginka dvojlaločného, prišli by sme osobne v odporučenom termíne, aby sme zistili potrebné údaje o rozmeroch stromu. Prosíme o informáciu o súčasnom stave a výskyte stromov ginka dvojlaločného. S pozdravom prof. Ing. Pavel Hrubík, DrSc.
Gabriel     03.12.2012  07:27:43
Csákyho kastiel ma uz novu vezicku a je momentalne v rekonstrukcii. Nyáryho kastiel je vo velmi dobrom stave. Kastiele su v sukromnom vlastnictve. Majitel chova krasne kone.