Kaštieľ v Hajnej Novej Vsi - Châteaux slovaques

Kaštieľ v Hajnej Novej Vsi

Hajná Nová Ves

Castel
Castel
Municipalité Hajná Nová Ves
Département Topoľčany
Région Nitra

Discussion

Andrej     31.05.2019  20:13:58
Kaštieľ údajne mali rekonštruovať a aj sa s tým začalo, ale vraj to stroskotalo na zákone, podľa ktorého pamiatky s 3. stupňom ochrany nemožno predať do súkromného vlastníctva, čo sa nový majiteľ dozvedel až rok po kúpe. Rekonštrukciu tak musel nechať tak a kaštieľ vrátiť obci, ktorá nemá peniaze na rekonštrukciu.
Dasa     29.11.2017  15:21:56
Mantra "komunizmus" ako ospravedlnujuca nalepka na vsetko, co sucasny rezim nedokaze zachovať, svedci o neznalosti a hluposti. Bolo by vhodnejsie vymenit mantru komunizmus za pojmy kradez, nezaujem a neucta. Dnes su tieto pojmy aktualnejsie ako kedy kolvek predtym.
Jana     29.11.2017  14:20:42
Staré zámky v ČR i na Slovensku si postupně prohlížím (u vás jich je celkově méně, takže absolutní počet těch zdevastovaných bych řekla že je nižší, ale procentuálně je to zřejmě horší). Je jasné, že v mnohých případech zámky začaly chátrat až po roce 1989. Nicméně to nic nemění na tom, že kdyby to tenkrát komunisti neukradli, tak by se alespoň do některých vrátili po válce původní majitelé a ti by se o svůj majetek určitě starali. A protože by všechny nepatřily státu (obecně), těch problematických by určitě i dnes bylo méně.
Tomáš     29.09.2017  09:29:14
To neustále ťahanie komunistov z 30-ročného hrobu je už trápne a núti ma to reagovať. Komunistické znárodňovanie pamiatkam neprospelo. Ako tu už ale iní písali - bývalý režim sa o pamiatky ako tak postaral a väčšina prežila. Katastrofa nastala až po roku 89 a následnej Klausovsko-Mečiarovsko-Miklošovskej politike kedy sa štátny majetok za všelijakých okolností a z pravidla veľmi lacno dostal do rúk zväčša nekompetentným súkromníkom, ktorí si takto nadobudnutý majetok aj podľa toho vážili. Výsledok je, že veľká časť (ak nie väčšina) pamiatok chátra. Vyhlasujem to na základe vlastnej skúsenosti a pamate. Kto nepamätá pred rok 89 - nech sa radšej nevyjadruje ku téme chátrajúcich pamiatok.
Katarína        31.07.2017  07:28:12
Plne súhlasím, nechápem ako to tak mohlo skončiť, rozkradnuté ríny a tým pádom moknúce múry, veď predsa obec má páky dať pokutu majiteľovi a vyzvať na opravu, ak na to majiteľ nemá nech to predá, je tam v parku divá džungla nič iné.