Kaštiele a kúrie v Devíne - Slovenské hrady

Kaštiele a kúrie v Devíne

Devín, Bratislava

Kaštieľ Kaštieľ
Devín
Devín
©  Jofo  05.2005
Všetky obrázky (15)

Neskororenesančný kaštieľ

Neskororenesančný kaštieľ, postavený okolo 17. storočia, romanticky prebudovaný koncom 19. storočia a v polovici 20. storočia adaptovaná na byty.

Exteriér a interiér

Dvojpodlažná na obdĺžnikovom pôdoryse s priechodom, vedľa ktorého je situované točité schodište. Hlavná fasáda členená rizalitom, okná majú kamenné šambrány s podokennou rímsou. Interiér je v svojej dispozícii znehodnotený vybudovaním priečok pre byty.

Ranobarokový kaštieľ

Kaštieľ, pôvodne ranobarokový z 2. polovice 17. storočia, barokovo adaptovaný v 1. polovici 18. stor., prestavaný po roku 1945.

Exteriér a interiér

Dvojpodlažný s barokovou fasádou, členenou na nárožiach lizénovými rámami, okná majú profilované štukové šambrány. Vo vstupnej chodbe dva toskánske polstĺpy s polkruhovou archivoltou. Interiér pozmenený prebudovaním na byty.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku

Diskusia

Gabriel     06.08.2011  21:43:31
V Devine sa nachadzaju 2 kastiele(Lomnicka 2 a Hutnicka 25) a 1 kuria(Kremelska 36). Vacsi kastiel je velmi dobre opraveny, stoji za mohutnym murom, ma velmi peknu kovanu branu. V jednej casti sidli Cafe a je asi v sukromnych rukach. V kurii je materska skola a je to budova 1 slovenskej skoly v Devine. Kuria je opravena, za nou je ihrisko a ma tvar U. 2 kastiel je mala stavba, pekne zrekonstruovana, v sukromnych rukach.