Hrad Rákoš - Châteaux slovaques

Hrad Rákoš

Ruine du château
Ruine du château
Municipalité Rákoš
Département Revúca
Région Banská Bystrica

Discussion

Ján       16.12.2022  22:42:43
myslel som že stránka už nefunguje...chvalabohu áno...ide o prístup k hradu...od Jelšavy hned prvá odbočka vpravo,po spevnenej ceste k posledným domom a potom vľavo a prídete k spomínanej horárni,auto nechajte pred spomínaným potokom a mostíkom,za mostíkom cca 300 metrov po lesnej ceste a pred čistinkou prudko vpravo...potom je už značenie novo namaľované a nech vás nezaskočí bránka...hrad je totiž v lesnej obore...takže pekne otvoriť a za sebou zavrieť...podľa vyjadrenia obce stret zveri s turistami je minimálny...inak krásna prechádzka-hlavne v jeseni.
Eifel       05.05.2015  07:55:20
cesta k hradu: ked prichadzate od Jelsavy, tesne pred krcmou v Rakoci odbocte hore k cintorinu, potom stale hore po uzkej cesticke a na jej konci doprava, je tam pekna drevena horaren. Doporucujem sa spytat horara, skvely a ochotny chlap. Pri horarni nechat auto, prejst malicky potok dolava, cc 50 m po cesticke a potom smerom hore doprava a stupat. Najprv je cesta siroka pekna, po case z nej odbocte mierne dolava na chodnik a stupajte po modrych sipkach, cc 30 min, az uvidite po pravej strane vysoke skaly, dal som tam smerovku oranzovu. Na skale je hrad, vysplhajte na nu a najdete veliky krasny hrad Rakos.
Pavol Koval     11.07.2014  11:56:39
Dík Jofo. Zaslal som aj fotky tak sa potom možeš aj sám presvedčiť. :) Mimochodom ak to niekto pôjde pozrieť odporúčam si pozrieť aj zrúcaniny bývalej železiarne z 19. stor. v Sirku (časť Červeňany), jedinečná stavba, o ktorej málokto vie. Prejdete cez nový most smerom k domom a tam Vám to doslova udrie do očí (dokonca je to vidieť aj na google street view). Vysoká pec zachovalá takmer dokonale a ostatné budovy len v náznakoch. Ako technická pamiatka určite stojí za zmienku. Keď som to uvidel na vlastné oči, tak som si o tom pozrel aj nejaké informácie a zdá sa že tam bola dokonca točená jedná scéna z Tisícročnej včely a je to raritka nie len v európe.
Pavol Koval     07.07.2014  00:27:20
Súhlasím s tými súradnicami s Ivanom Borbélym (N48.61143 E20.14435). Ak sa niekto ako ja orientoval podľa maďarskej stránky www.varak.hu bol dosť nemilo prekvapený bo táto stránka uvádza polohu na protiľahlý kopec (a nebolo to chybou prekladu, i keď ten preklad cez google translátor je prapodivný :D :D ) .... mimochodom pre admina tejto stránky .... fakt by mohol opraviť piktogram tohto hradu na zrúcaninu bo stav hradu je v minimálne v takom stave ako blízky hrad Jelšava ak nie v dokonca lepšom. Vravím z vlastnej skúsenosti.
Jofo: Zmenil som.
Milan     16.12.2013  17:01:40
Neviem aký je stav teraz, ale takmer až k hradu sa dalo dostať pohodlne aj autom. Cesta s dobrým povrchom- asi asfalt , slúžila na obsluhu veľkých banských ventilátorov . bol tam zákaz vjazdu. Pekná, dobre čitateľná zrúcanina.