Hrad Braničev - Slovenské hrady

Hrad Braničev

Zaniknutý hrad
Zaniknutý hrad
obec Bačkov
Okres Trebišov
Košický kraj
Zaniknutý hrad, ktorý bol postavený v prvej polovici 13. storočia a zbúraný po roku 1317.

Ďalšie názvy

Braničevský hrad; castrum Purustyan

História

Vznik a počiatky hradu sa nedajú zatiaľ presne určiť. Predpokladá sa že bol postavený už v prvej polovici 13. storočia. Bol kráľovským hradom a spravovali ho tzv. hraničiari - spiculatores, vrchnostensky podliehajúci priamo panovníkovi. V dejinách Uhorska, najmä po vymretí Arpádovcov (1301) a potom pri voľbe Karola Róberta za uhorského kráľa zohral dôležitú úlohu. Zemplínsky oligarchovia sa roku 1312 v boji Karola Róberta proti abovským Omodejovcom a Matúšovi Čákovi postavili na stranu uchádzača o trón Karola Róberta. Keď však Karol Róbert nesplnil sľuby, roku 1317 sa proti nemu vzbúrili zemplínsky oligarchovia na čele s Petrom Pečeňom, zemepánom Humenného. Boj medzi zemplínskymi zemanmi a Karolom Róbertom sa odohral práve pod Bačkovským hradom. Panovník vzburu zemplínskych zemanov potlačil, účastníkom odboja zhabal majetky a rozdelil svojim verným. Pravdepodobne po tomto boji bol zničený Braničevský hrad. Jeho zvyšky sú dnes pod zemou zakryté hustým lesným porastom. Noví majitelia preniesli svoje sídlo do nového hradu Bačkov, ktorý si dali vystavať na začiatku 14. storočia priamo v obci.

Poloha

Severozápadne od obce Bačkov na kóte 469.

Literatúra:
Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike, Slovenský úrad geodézie a kartografie v Slovenskej kartografii, Bratislava, 1990
Belo Polla, Hrady a kaštiele na východnom Slovensku, Východoslovenské vydavateľstvo, Košice, 1980

Diskusia

Dominik     26.07.2019  08:35:45
Návšteva hradu 25.07.2019 - podľa fotiek ktoré sú tu sa nič nezmenilo, naďalej je to len pár kameňov za valového systému. Chýba tu ale jednoznačne aspoň osadená informačná tabuľa o tom, čo je to za miesto a jeho historický význam. Posedenie priamo na vrchu nemusí byť, nakoľko sa nachádza dole pri rozcestníku Pod Parustanom. Fotky nedávam, zmeny oproti tunajším nie sú markantné. Zostup zo Spálenej stráne však bol náročný pre zničený terén aj od lesníckej práce (!).
Gabriel     07.01.2013  03:16:45
Hrad sa vola Parustan, tak je to napisane na turistickej tabulke pri hrade. Zaparkovat sa da pri futbalovom ihrisku v obci Dargov. Teraz v zime mi to trvalo k hradu 1: 50, spat cca 1 hodina. Treba ist stale po zltej znacke po Backovskej doline, ktora je CHKO. 1 razcestie rovno, 2 razcestie do lava, 3 razcestie pri malom domceku ostro do lava, hore. Miniete dalsi dom po lavej strane a pri dalsom dome a posiedke smerom na Lazy je uz hradny kopec. Pomerne velka lokalita. Kamene su na novo poukladane. Pekne viditelny valovy system. Backovska dolina je pomerne dost navstevovana, stretol som cca 10 skupin ludi teraz v devembri.
Milan     26.04.2011  18:17:17
Dovolím si malú opravu. Bitka, spomínaná v Histórii nebola pod Bačkovským hradom, ale pod Purušťanom-Braničevom . Je v záujme veci ,prísne rozlišovať tieto 2 lokality vzdialené od seba cca 6km.