Bardejovský hrad - Slovenské hrady

Bardejovský hrad

Zaniknutý hrad
Zaniknutý hrad
obec Bardejov
Okres Bardejov
Prešovský kraj
Zaniknutý hrad postavený priamo v meste Bardejov prestavbou hlavnej mestskej brány.

História

Bardejovský hrad sa prvýkrát spomína v roku 1407 v súvislosti s hospodárskym poradcom tridsiatkovej stanice v Bardejove Markom z Norimberku. Marek sa okrem iného pokúsil v Bardejove riešiť otázku bezpečnosti vyberania tridsiatku, a preto si tu ako správca tridsiatkovej stanice chcel vybudovať nejakú pevnosť - hrad. Pravdepodobne pre nedostatok vhodného miesta (v tom čase bol už Bardejov opevnený múrmi a baštami) rozhodol sa premeniť hlavnú mestskú bránu na hrad a ubytovať v ňom vlastnú stráž. Pri svojom rozhodnutí Marek vychádzal z výhodnej polohy Hornej veže. Čin Marka z Norimberka vyvolal nevôľu u obyvateľov mesta, lebo posádka hradu kontrolovala najdôležitejší príchod do mesta a neriadila sa podľa potrieb mesta. Preto Bardejovčania bojovali o to, aby Hornú bránu - hrad dostali opäť do svojej správy. Čo sa im aspoň čiastočne podarilo roku 1412, keď Žigmund, aby pomohol mestu za preukázanú vernosť, vyňal bránu i hrad z právomoci kráľovských výberčích desiatku a odovzdal ju mestu.
Brána ako hrad sa spomína ešte aj v 16. storočí, ale potom sa správy o Bardejovskom hrade strácajú a hrad - brána mala už iba svoju pôvodnú funkciu.

Poloha

Dnes i napriek tomu, že sa zachovalo pomerne veľa súdobých písomných prameňov o premene mestskej Bardejovskej Hornej brány na hrad, nedá sa ani len načrtnúť pôdorys a fortifikačný systém tohto jedinečného stredovekého hradu na Slovensku. Bodku za odpoveďou na otázku, kde vlastne stál Bardejovský hrad, by mohol položiť až eventuálny budúci archeologický výskum v bližšom i vzdialenejšom okolí bývalej Hornej brány.

Literatúra:
Belo Polla, Hrady a kaštiele na východnom Slovensku, Východoslovenské vydavateľstvo, Košice, 1980

Diskusia

Peto     01.04.2018  19:24:55
Stale nie je nic nove, ze kde presne stal ten hrad?
Davidko       30.03.2016  08:30:37
Felmi krasne, Felmi ftipne, Felmi emotivne....
Davidko       30.03.2016  08:27:10
Felmi pekne...