Kaštieľ vo Veľkých Levároch - Slovenské hrady

Kaštieľ vo Veľkých Levároch

Veľké Leváre

obec Veľké Leváre
Okres Malacky
Bratislavský kraj
Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Veľké Leváre
Veľké Leváre
©  Jofo  12.2007
Všetky obrázky (22)
Barokový kaštieľ v parku na návrší nad potokom Rudava.

História

Kaštieľ dali postaviť roku 1723 Koloničovci na starších gotických a renesančných základoch. V druhej polovici 19. storočia prešiel do vlastníctva Wenckheimovcov. Gróf Štefan Wenckheim koncom 19. a začiatkom 20. storočia rozvinul na svojom veľkostatku živú hospodársku a podnikateľskú činnosť. Mlyn pod kaštieľom zásoboval kaštieľ elektrickou energiou.

Roku 1931 gróf Anton Wenckheim odpredal kaštieľ i s parkom rehoľným sestrám uršulínkam z Bratislavy, ktoré tu viedli hospodárstvo pre svoj materský dom v Bratislave.

Roku 1941 od nich kaštieľ odkúpilo Ministerstvo vnútra a odbor zdravotníctva tu zriadil psychiatrický liečebný ústav. Počas druhej svetovej vojny bola v kaštieli zriadená poľná vojenská nemocnica nemeckej armády a po prechode frontu v roku 1945 lazaret sovietskej armády. Po skončení vojny sa do kaštieľa vrátil psychiatrický liečebný ústav, ktorý je tu dodnes.

Exteriér a interiér

Kaštieľ je poschodový trojkrídlový dvojtraktový objekt s čestným dvorom. Má stredný rizalit hlavného krídla s vyvýšenou strechou.

V interiéroch baroková dispozícia. Za pozornosť stojí vstupná sieň v hlavnom krídle, slávnostné schodisko do strednej sály a súkromná kaplnka zemepána.

Z kaštieľa je výhľad na ohradený park s rozlohou 14 ha. Pôvodný park v štýle francúzskeho baroka bol vybudovaný spolu s kaštieľom. V 19. storočí bol zmenený na anglický krajinársky park, ktorý bol neskôr romanticky upravený. Nachádzajú sa tu vzácne dreviny a romantické pavilóniky.

Súčasné využitie

V kaštieli je umiestnená psychiatrická liečebňa.

Kaštieľ je neprístupný, možné sú len návštevy chorých v stredu a nedeľu.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok tretí R-Ž, Obzor, Bratislava, 1969
Ďalšie zdroje: Informačná tabuľa pri kaštieli

Diskusia

vlasta       12.09.2017  07:39:25
Včera som sa tam prešla a bolo mi dosť ťažko.Nádherný kaštieľ,ktorý by mal byť dominantou obce a pýchou, chátra naďalej.Z parku nezostalo nič,lebo sa nikto oň nestará a nezaujíma.Sme naozaj natoľko bezohľadní a chladní ,že počkáme,kým zub času zanechá aj tu nenapraviteľné škody?Čo nato súčasný majiteľ ?
Gabriel     17.11.2016  11:26:49
http://nasezahorie.sme.sk/c/20383614/predstavujeme-dalsiu-obec-velke-levare.html
Gabriel     24.05.2015  14:56:56
Kastiel nadalej chatra, v parku postupne vyrubavaju exoticke dreviny. V kostole je krypta byvalych slachticov. Pani Zuzana, v madarcine je toho vela a v slovencine je kastiel popisany tiez v roznej literature napr. 1 .Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. Autor: Pisoň, Štefan, 2. Blanka Puškárová, Eva Križanová. Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku, 3.Kaštiele a kúrie Bratislavskej župy, 4.Atlas slovenských kaštieľov a kúrií 1.
John Vrablic       19.01.2014  04:07:39
Aky je prospekt renovacie kastiela s prilahlym parkom, pripadne predaj zahranicnemu zaujemcovi?
Zuzana       27.11.2013  22:59:22
Rada by som sa dozvedela čo najpodrobnejšiu históriu tohto objektu. Vedeli by ste ma odporučiť či poradiť mi, kde a čo hľadať. (okrem záznamov z Pamiatkového úradu SR) vopred ďakujem