Kaštiele v Trstíne - Slovenské hrady

Kaštiele v Trstíne

Trstín

Kaštieľ Kaštieľ
Trstín - barokový kaštieľ.
Trstín - barokový kaštieľ.
©  Jofo  08.2004
Všetky obrázky (28)

Renesančný kaštieľ

Pôvodne renesančný kaštieľ postavený v prvej polovici 17. storočia na zvýšenom prízemí, neskorobarokovo upravený, v 18. storočí nadstavané poschodie.

Exteriér a interiér

Dvojvežová trojkrídlová budova s manzardovou strechou. Pod terajšími hladkými omietkami na nárožiach je renesančné čierno-biele sgrafito. Okná na prízemí a prvom poschodí majú renesančné kamenné šambrány.
Na osi budovy klenutý priechod, z ktorého vychádza barokové schodište na poschodia. Hlavná sála na treťom podlaží zaklenutá korýtkovou klenbou, v ostatných miestnostiach v renesančnej časti valená lunetová klenba s hrebienkami, na druhom poschodí rovné stropy.

Súčasný stav

Kaštieľ je v súčasnosti (august 2004) nevyužitý.

Barokový kaštieľ

Barokový kaštieľ postavený v parku na kraji dediny v prvej polovici 18. storočia ako poschodový. V 1. polovici 20. storočia bolo nadstavané druhé poschodie.

Exteriér a interiér

Bloková budova s tromi vežovitými rizalitmi. Stredný je dvojosový a na prízemí má dva kamenné vstupné portály.
Interiér je dvojtraktový. Stredné schodište vedie k hlavnej sále na poschodí. Miestnosti v barokovej časti majú pruské klenby, na druhom poschodí rovné stropy.
V parku sú zrúcaniny romantickej stavby.

Súčasné využitie

V kaštieli je v súčasnosti (august 2004) reedukačný domov pre mládež.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok tretí R-Ž, Obzor, Bratislava, 1969

Diskusia

Luděk       05.08.2016  00:44:55
Uvádí se že: V roce 1846 měl zámek získat kníže Alfréd Windischgrätz ...Této uváděné informaci ovšem odporuje nápis na dobové fotografii, kde je u tohoto objektu nápis: kaštiel p Krischkera a u barokního: kaštiel p Windischgrätz, což nasvědčuje tomu že se může jednat o záměnu. Obrázek na adrese: http://www.pamiatkynaslovensku.sk/imgH.php?file=kastiel/1393922881.jpg&tit=&popis=Trstín+-+barokový+kaštieľ+%28vpravo%29
Gabriel     20.07.2016  16:50:04
http://www.trnavskyhlas.sk/c/19329-foto-kastiel-v-trstine-chatral-sukromny-vlastnik-areal-zmenil-na-luxusne-sidlo.htm
Gabriel     15.06.2016  14:12:16
http://www.historickeparky.eu/sk/prezentacia-parkov/21/Kastiel-a-park-v-Trstine/
Gabriel     16.08.2014  15:53:14
Renesancny kastiel je po velkorysej oprave, na hospodarskej budove sa este pracuje.
zitka232       22.01.2014  21:47:29
...pracujem v Trstine a tento Kaštiel ma zaujal...ani neviem prečo,no ked som sa dozvedela od priatelov čo sa tam deje,tak som bola zhrozena...v dnešnej dobe,stvarat zverstva na dievčatach,ktore prešli peklom z domova a ešte do vacšieho pekla sa dostat,je velmi smutne...a ked napiše Riaditelka ustavu,že museli dievčence ostrihat,len preto,že mali blchy,je najvacšia kokotina pod slnkom...je až nad mieru primitivne,take niečo napisat...je mi velmi luto,každej jednej,ktora tam je...ked idem okolo do prace,normalne ma prechadzaju zimomriavky,niečo strašne...ja by som ho nazvala,kaštielom requiem pre panenku...odkaz pre riaditelku a užasnych vychovavatelov...Zavrite sa na samotku VY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Aby ste sa vedeli vcitit do ich duše...Hajzli!