Kaštieľ v Tajnej - Slovenské hrady

Kaštieľ v Tajnej

Tajná

Kaštieľ Kaštieľ
 
maps.google.com
Tajná - klasicistický kaštieľ
Tajná - klasicistický kaštieľ
©  Jofo  12.2007
Všetky obrázky (25)
Klasicistický kaštieľ z roku 1840 situovaný do anglického parku. Menšie opravy kaštieľa realizované v 20. storočí.

Exteriér a interiér

Budova kaštieľa má stredné obdĺžnikové poschodové a dve kolmo postavené bočné prízemné krídla. Fasáda na prízemí je bosovaná a má polkruhom zakončené okná. Okná na poschodí majú rovný uzáver s nadokennou rímsou.

Stredné krídlo je trojtraktové so vstupným arkádovým podjazdom, klenutým pruskými klenbami na štyri stĺpy. Z podjazdu je prístup k honosnému schodišťu, ktoré vedie k reprezentačnej miestnosti na poschodí. Slávnostná sieň sa otvára do stĺpovej loggie, zakončenej trojuholníkovým tympanónom.

Bočné krídla sú prízemné jednotraktové a ich rovná strecha tvorí terasu s balustrádou.

Súčasný stav a využitie

December 2007 - kaštieľ je obnovený, sídli v ňom detský domov.

Literatúra:
Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok tretí R-Ž, Obzor, Bratislava, 1969

Diskusia

Kristina Csiffariova       18.09.2021  22:41:06
dobry den, na tomto mieste vela deti zazilo najkrajsie, ale aj nasmutnejsie spomineky.Myslim, ze vela z nas "domovakov" by bolo velmi rado, keby sme nas domov, kde zacali nase krasne spomienky a priatelstva mohli vidiet znova a prezit to, co bolo sucastou nasich kazdodennych zivotov. spominame na toto miesto s laskou.
jozef stojka       26.04.2020  18:26:29
dobri den aj ja som tam virastal od mala a mam strašne vela spomienok bol bi som velmi rad kebi som to mohol vidieť naš domov aj s milanom karvaom bola bi sranda kebi sme sa tam viaceri stretli a kukli sa z nutra
Gabriel     10.09.2018  09:20:55
https://plus7dni.pluska.sk/domov/kastiel-predaj-chatra-rokoch-neho-vratila-kompletna-rodina-posledneho-grofa-revaia
Milan Karvay        04.08.2018  18:01:42
Vyrastal som v tom domove,A Z vlastných zkusenosti som bol aj rad pretože naša rodina bola nefunkčná.Mali sme všetko.Tymto chcem povedať že píšem sám za seba nie za ostatných.Na ZŠ som chodil do Vrabel(ZŠ sv.Vojtecha).Prepáčte za výraz ale POPICI SKOLA!!!!!Dalo mi to veľa ako V škole tak v domove.Chcem sa spýtať ak by som chcel V budúcnosti pozrieť náš bývalý detský domov, treba sa aj niekde nahlásiť napr.na obecnom úrade?Ďakujem za možnosť sa vyjadriť.
Nicole Biciankova       29.10.2016  03:27:15
tomto deckom domove som bivala aj ja ket som bola mala mam odial vela krasnich spomienok milovala som to tam bol to moj domov