Častkovce - Slovenské hrady

Kaštieľ v Častkovciach

Častkovce

Diskusia

Jarka     11.02.2017  18:30:30
Na margo kontesky poznala som ju ako malé dievčatko bola milá hrala krásne na klavíra nádherné kreslila mnohým aj do pamätníka fajčila ako baletka svetlá ľuďom prekladala doposiaľ z nemčiny alebo do nemčiny keď chodili na roboty dorakus....Mala v záhrade veľa kosadco a plno kríkov gbezu a keď som ju poprosila o kvety pre mamu tak som niesla plnú náruč ani som nevidela na chodník bola super a vzdelaná žena som rada že som ju zažila jjarka.
Mirka     18.03.2013  10:21:57
Konopka, nedá sa po tebe čítať. Nauč sa po slovensky.
arbiratka     24.12.2010  15:05:14
To sú všetko zaujímavé informácie.
konopka        24.12.2010  08:41:07
Podzemne chodbi veduce z kastiela V kastieli sa nachadzali dvojite schodi,ktore viedli do podzemnych chodieb.Prva vetva viedla od kastiela po sochu Sv.Vendelina tu je vidiet aj mierne naklonenie staraj zvonice.Druha vetva smerovala od Grebenicovho kastiela smerom na starí majer kde bol vichod.stare domi boli navzajom poprepajane hlavnimi chodbami.Cez chodbi pretekal potok z pitnou vodou vo vedlajsich chodbach boli uskladnene potravini.Nachadzali sa tu aj sipki na obilie.V chodbe boli objavene aj starsie kamene sochi jedna bola socha S.Damijana patrona vinohradnikov.Mensie sochi boli z bronzu a mali tvar psikov a konov.Niektore chodbi boli vyuzivane pre miestnych kovacov a hrnciarovoli tu i stare pece.Niektore chodbi boli boli zo zaciatku pri vchodoch kamenne a dalej boli budovane do hlini.Pri vchodoch boli postavene stare habanske domi.Habani pouzivali na vyrobu keramiki hlinu z tohoto podzemia.Pod bivalim Grebenovicovim kastielom sa chodbi rozdvojovali jedna sa napajala na hlavnu vetvu a druha sluzila ako skladisko potravin.Na hlavne vetvi boli napojene v tej dobe vsetki stare domi.Pocas vojen tieto objekti sluzili,ako ukryti.Schovavali sa tu habani neskor zidia,nemci,rusi,rumuni.Ich vyuzitie ako prvi pouzivali habani na uskladnenie vina,vino ktore sa tu vyrabalo bolo velmi kvalitne.Vyrabalo sa tu i domace pivo,ktore odovzdavali panom.Cez niektore podzemne chodbi sa da prejst aj v sucastnej dobe,ale nachadzaju sa na sukromních pozemkoch.Majitelia tam neradi pustaju.
konopka        24.12.2010  07:57:26
V Častkovciach sa v minulosti nachadzal najstarsi kostol pravnepodobne z dobi ked vladol okoliu Knieza Pribina jeho hradbi boli objavene približne v 60.rokoch nachaddzal sa na starom fudbalovom ihrisku.Jeho hradbi boli objavene pri budovani zavlahoveho zariadenia.V davnejsej dobe fudbalove hriska boli sučastov parku,ktore patrili kastielu.Tu v minulosti stali stajne a mastale pre konov.V minulosti sa stala v parku nehoda na koni isiel velmož a splasil sa mu kon spadol aj s konom a na mieste zomrel.Udajne ho pochovali v parku a na tom mieste vysadili strom,ktorí sa volal ludovo povedane Tulipanovník.
konopka        21.04.2010  20:23:03
Existuje dvd o hystorii obce castkovce a o podzemi viac sa da dozvediet na mkcachtice.manici.sk
mima        04.02.2010  13:16:41
mohol by mi niekto pomoc hladam list vlastnictva ku kastielu v castkovciach bola by som rada ak by mi niekto pomohol velmi to potrebujem prikladam e-mail ak by niekto o tom liste nieco vedel prosim aby my napisal dakujem
Jofo: Ľahko sa dá nájsť a vyklikať na katasterportal.sk. Konkrétne je to LV 706.
Palo        17.08.2009  07:51:30
Ten kaštiel sa zbúral, keď stavali obchod a obecný úrad. Bola tam pivnica z ktorej sa dalo prejsť tajnou chodbou do jestvujúceho kaštiela. Východ bol v suteréne kaštiela. Šlo z tadiaľ 6 východov, ale priechodzí bol len jeden. Daktoré chodby boli také veľké že v nich mohol prejsť človek s koňom, samozrejme vedľa koňa. Zamurované vstupy do chodieb sú pri kostole pred vhodom. Je tam šesť vstupov. Dve šli do zbúraného kaštiela. Dve do Čachtíc, jedna do Očkova a jedna bola zasypaná po 50m. V chodbách boli lebky a kosti. Keď sa búrala sušička chmelu a koniareň, boli tam nájdené ešte dve chodby. Jedna mala východ v kaštieli a druhá šla zrejme do starého kaštieľa. Pri búračkách ktoré tam prebehli sa našli aj zbožné jamy. Jamy sú tam aj teraz len sú pod dlažbou. Boli hlboké 4m a v reze mali tvar fľaše. Boli perfektne vypracované. slama ktorá tam bola ako vystielka nebola ani vlhká ani nijak napadnutá. Boli z čias turkov, kedy si ľudia uschovávali obilie. Čo sa týka kontesky tak čakali komunisti kedy zomrie aby mohli zbúrať starý kaštiel. Ľudia jej nosili mäso a oblečenie a ona im dávala staré obrazy, nábytok, knihy. Keď zomrela, jedna blízko bývajúca osoba vtedy cez noc zobrala všetko čo tam zostalo. Vlasy mala dlhé až po zem a ako decká sme sa jej báli. Nosila mačku na pleci a bola veľká ako pes.
anna        20.03.2009  14:58:20
Viete niečo o grófovi Grebeničovi a konteske? Ich príbeh? Kedysi sa v minulosti hovorilo: "Chdíš ako grófka Grebenička." (O nafúkanej fiflene). Odpíšte na môj e-mail. Má obec Částkovce svoju monografiu, t.z. knihu o histórii obce, jej minulosti a súčasnosti? Rada by som si prečítala, kde je dostať kúpiť, na OcÚ? Ďakujem za opoveď.
konopka         13.05.2008  22:01:19
v Častkovciach stal este jeden kaštiel, ktory sa volal Grebenovičov tu byval grof a konteska

Pridanie komentára

Meno*:
E-mail:
Komentár*:
* Polia označené hviezdičkou sú povinné!