Hrad Sokoľ - Châteaux slovaques

Hrad Sokoľ

Ruine du château
Ruine du château
Municipalité Sokoľ
Département Košice-okolie
Région Košice

Titres suivants

Sokoľa; 1299 Zacula, 1330 Zakalya, 1373 Zakala, 1382 Zakolia, 1405 Zokol, 1429 Zakolya

Description brève

Les ruines d´un château construit depuis le milieu du 13ème siècle et détruit probablement au 15ème siècle.

Discussion

Maťo z Košického hradu       15.03.2023  19:47:10
Hrad Sokoľ Šesťsto rokov v Čiernej hore stratený, no stále čarovný a kúzla nezbavený, v pamäti ľudu zachovaný, aj keď minulosťou takmer pohltený. Neostal tam žiaden múr, brána, veža, ani palác, kobka, či okenná mreža, vlády kráľov i kniežat sa v prach obrátili, Mongoli aj Kumáni v hmle čias sa vyparili, poľovačky odtrúbili, hostiny sa dohostili, fakle dohoreli, aj igrici dospievali, a ani len jednu povesť nám tu nenechali. Nakoniec aj kasteláni svoj hrad opustili, a nastalo ticho... Len v doline dedina, sokoly a sokoliari... .......... Ale pod hradným vrchom to aj tak dýcha storočiami, dámami, bohatiermi a lepšími mravmi, s naším dvojkrížom, hradnou priekopou, aj jaskyňou vedúcou do útrob zeme, o koľkých pokladoch našej vlasti vôbec nevieme, koľko takých hrádkov, kaštieľov a kúrii stále drieme, ľudia!, otvorte oči a srdcia, toľko tu toho máme, prečo sa o to lepšie nestaráme? .......... Prešla noc, vánok poletuje, ľahký opar padá, operenci spievajú, aj rosa kvapká, netopiere usínajú, turisti už prichádzajú, a s nimi aj prve lúče slnka vyvierajú, žiaria ako plamene, vôkol hradu samé lesy a v nich vôňa života, zurčia kryštálové pramene, pokoj, mier a prostota, všetko Bohom stvorené, srnky, líšky, myšiaky, aj po lúke hrdo skákajúce jelene... Maťo z Košického hradu Spísané na prelome noci a dňa, dubňa a kvetňa, A. D. 2022, a venované Sokoľanom, ochranárom, zvieratám a lesom, pútnikom, pamiatkám, dievčatám, aj dávnym časom.
B&V     25.08.2013  18:50:44
Dnes sme navštívili túto zrúcaninku. Celkom pekný výlet, hrad sme našli veľmi rýchlo vďaka dobrému značeniu priamo z obce Sokoľ. Nenáročná túra, výstup na hrad zo Sokoľa trvá odhadom asi 1 hod 30 min. Komu sa nechce šliapať, odporúčam výjsť autom po asfaltke po doline Uhrinč až k rampe (ďalej zákaz vjazdu), odtiaľ trvá výstup už len necelú hodinku. Ak budete na hrade, na jeho južnej strane je hradná jaskyňa, môžete ju preskúmať - vstup na vlastné nebezpečenstvo :-)
Gabriel     06.08.2012  08:07:54
V centre obce tabula o hrade. od tabule je to presne 4.2 km, odkial budem popisovat cestu. Tych 4.2 km je po asfaltke popri chatarskej oblasti, chate veterinar, az na koniec, kde asfaltka konci. Neschadzat z asfaltky na vedlajsie cesty. tam na konci su 2 stavby. Murovany domcek, popri nom hore, nie pri zrube. 1 rascestie - ideme rovno, nie do lava. 2 razcestie - ponad rury, ideme uplne vpravo skoro 180 stupnou, nie rovno a nie v pravo. To uz obchadzame hradny kopec. 3 razcestie ideme ideme do lava, nie v pravo. Asi po 200 - 300 metrou sme na hrebeni mala cistinka, je do lava od cesty. K radu je to 150 metrov. Vidno krasne valy, zbytky muriva a jaskynu.
ImothepH       29.09.2011  16:07:57
Bližšie info http://www.keturist.sk/ciernahora/pamiatky/hrady/sokol.php
Milan     29.04.2011  17:38:29
Lokalitu veľmi ťažko najsť . V hradnom kopci vytesaná chodba ,smerujúca pod hrad.bližšie: NET - Jaskyňa v Čiernej hore. Pôdorys,foto.