Hrad Modré Pole

Zaniknutý hrad
Zaniknutý hrad
obec Stropkov
Okres Stropkov
Prešovský kraj
Zaniknutý hrad, ktorý bol postavený na začiatku 14. storočia a zanikol koncom 15. storočia.

Ďalšie názvy

1408 possesio Kekmezew cum fortalicio

História

Podľa D. Csánkiho a iných starších bádateľov niekde v okolí Stropkova existovala v stredoveku dedina Modré Pole (Kékmezö), v ktorej údajne stál aj kamenný hrad. Obec i hrad patrili pod panstvo Stropkovského hradu. Prvá zmienka o Modrom Poli je z roku 1342. V ďalšej správe sa uvádza, že v dedine bola pevnosť - hrádok (fortalicium), ktorý Imrichovi z Perína roku 1411 povolil postaviť kráľ Žigmund. Dovolil mu tiež pomenovať ho podľa svojej ľubovôle.

Poloha

Je pravdepodobné, že hrad i dedina už v šesťdesiatych rokoch 15. storočia zanikli, a preto dnes nevieme presne lokalizovať už nielen hrad, ale ani osadu Modré Pole.

Literatúra:
Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike, Slovenský úrad geodézie a kartografie v Slovenskej kartografii, Bratislava, 1990
Belo Polla, Hrady a kaštiele na východnom Slovensku, Východoslovenské vydavateľstvo, Košice, 1980

Odkazy na iné stránky

Diskusia

Jana       29.04.2017  22:11:47
Zříceniny gotického stredoveký kamenný hrad, postavený začiatkom 14 storočia. Zanikol v 15. storočí.
Milan T.       02.04.2017  13:42:33
k tomu zaniknutému hradu Modré Polu ešte tolko - predsa len podla opisu lokality zaniknutej osady Modré Pole, v ktorej mal hrad stáť....je skôr pravdepodobné, že išlo o dva rozdielne hrady. Milan T.
Milan T.       01.04.2017  23:35:32
Zámčisko 434 m.n.m / hradisko/ nad Unínom... je tam aj pekná rozhladňa Lipky, opravujem - Milan T.
Milan T.       01.04.2017  22:50:54
zdravím, predpokladám že hrad Modré Pole je rovnomenná lokalita hradu Mrázovce, velmi dlho som sa nevedel dopátrať k presnejšej lokalite, až som asi pred asi pred 15 rokmi požiadal o radu na R.kat fare v Stropkove, kde ma usmernili radou že ide pravdepodobne o tento zaniknutý hrad. Ak sa mýlim, budem rád keď ma niekto opraví - bol to jeden z najdlhšie hladaných hradov s ktorým som si lámal hlavu, kde ležal, lebo zmienky o jeho polohe boli nejednoznačné...Pobehal som po Slovensku mnoho lokalít aj zaniknutých hradov a zrúcanín, chodím po nich od detstva, a snáď 50 r. ich aj fotím. Teraz mám vyše 73 r., zozbieral som toho značné množstvo diapozitívov do archívu , časť aj na digit.foto -len zdrav.stav mi už nedovoluje naskenovať snímky aby som doplnil tieto pekné a užitočné stránky. Posledné som pozrel Hradisko nad Unínom, na Záhorí -tento pondelok, /koniec marca 2017/- pokúsim sa zmenšiť a poslať nejaký snímok, hoci sú mi tieto možnosti dosť obmedzené...pozdravujem všetkých tvorcov a prispievatelov tejto stránky - Milan T, Ba
Felix JK       04.02.2017  19:38:01
...len poznamku , uz v samotnom zahlavi tejto stranky je rozpor ohladom Modreho Pola uvadza sa tu ze , citujem >Zaniknutý hrad, ktorý bol postavený na začiatku 14. storočia a zanikol koncom 15. storočia< A potom v texte je uvedene ,ze kral Zigmund udelil udelil Imrichovi z Perina v roku 1411 povolenie na stavbu hradku ,co je uz vlastne 15. storocie kedy hrad uz mal davno stat. Co som mal moznost prestudovat material o menovanom hradku-pevnosti je vsade nejaky rozpor, tak je to dost zamotane. Pokial sa nenajde archivny materal ktory jednoznacne potvrdi kde sa Modre Pole nachadza alebo sa nenajde priamo v terene bude sa stale diskutovat o nom len v rovine uvah a dohadov. Myslim ze dopatranie sa pravdy je vyzva pre mladych zacinajucich archeologov a historikov.