Hrad Modré Pole

Zaniknutý hrad
Zaniknutý hrad
obec Stropkov
Okres Stropkov
Prešovský kraj
Zaniknutý hrad, ktorý bol postavený na začiatku 14. storočia a zanikol koncom 15. storočia.

Ďalšie názvy

1408 possesio Kekmezew cum fortalicio

História

Podľa D. Csánkiho a iných starších bádateľov niekde v okolí Stropkova existovala v stredoveku dedina Modré Pole (Kékmezö), v ktorej údajne stál aj kamenný hrad. Obec i hrad patrili pod panstvo Stropkovského hradu. Prvá zmienka o Modrom Poli je z roku 1342. V ďalšej správe sa uvádza, že v dedine bola pevnosť - hrádok (fortalicium), ktorý Imrichovi z Perína roku 1411 povolil postaviť kráľ Žigmund. Dovolil mu tiež pomenovať ho podľa svojej ľubovôle.

Poloha

Je pravdepodobné, že hrad i dedina už v šesťdesiatych rokoch 15. storočia zanikli, a preto dnes nevieme presne lokalizovať už nielen hrad, ale ani osadu Modré Pole.

Literatúra:
Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike, Slovenský úrad geodézie a kartografie v Slovenskej kartografii, Bratislava, 1990
Belo Polla, Hrady a kaštiele na východnom Slovensku, Východoslovenské vydavateľstvo, Košice, 1980

Odkazy na iné stránky

Diskusia

Felix JK       04.02.2017  19:38:01
...len poznamku , uz v samotnom zahlavi tejto stranky je rozpor ohladom Modreho Pola uvadza sa tu ze , citujem >Zaniknutý hrad, ktorý bol postavený na začiatku 14. storočia a zanikol koncom 15. storočia< A potom v texte je uvedene ,ze kral Zigmund udelil udelil Imrichovi z Perina v roku 1411 povolenie na stavbu hradku ,co je uz vlastne 15. storocie kedy hrad uz mal davno stat. Co som mal moznost prestudovat material o menovanom hradku-pevnosti je vsade nejaky rozpor, tak je to dost zamotane. Pokial sa nenajde archivny materal ktory jednoznacne potvrdi kde sa Modre Pole nachadza alebo sa nenajde priamo v terene bude sa stale diskutovat o nom len v rovine uvah a dohadov. Myslim ze dopatranie sa pravdy je vyzva pre mladych zacinajucich archeologov a historikov.
Ján       08.11.2011  15:38:36
http://www.espektrum.sk/index.php?text=3852-dalsi-jedinecny-udaj-o-boksi-a-modrom-poli