Drienčanský hrad - Slovenské hrady

Drienčanský hrad

Zaniknutý hrad
Zaniknutý hrad
obec Drienčany
Okres Rimavská Sobota
Banskobystrický kraj

Ďalšie názvy

1297, 1413 castrum Derednek, 1450 Derenk

Stručný popis

Zrúcaniny hradu postaveného v 13. storočí, ktorý spustol koncom 17. storočia.

Literatúra:
Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike, Slovenský úrad geodézie a kartografie v Slovenskej kartografii, Bratislava, 1990

Diskusia

Perun       25.07.2022  21:57:17
zabudol som napísať ta kniha Sama Tomášika sa volá Pamatnosti Gemersko-Malohontske
Perun       25.07.2022  21:47:54
v knihe Samuela Tomášika sa píše že v drienčanoch stáli 2 hrady na ktorých prebývali bratia balogiovci (balogovci) synovia Vladislava Baloga z hradu Balog (blh) a po drienčanoch si dali prídomok Derenčínovci na jednom hrade bol Tomáš na druhom Pavel. a roku 1546 sa dostali všetky tri hrady Séchyovcom (z Muráňa) do moci.
Filip     15.02.2020  12:25:31
To je asi falošný múr. Videl som ešte inú fotku asi toho istého múru a vraj je to falošná zrúcanina hradu Drienčany.
Filip     08.02.2020  16:38:05
Na Facebooku je fotka z 5. 4. 2017, vraj je to Drienčanský hrad (hrad Drienčany).
Igor       22.02.2018  16:29:21
Do Drienčan som chodil ako malý na prázdniny. Môj starý otec, ktorý sa v Drienčanoch narodil mi raz rozprával príbeh o „poklade“, ktorý tu mali nájsť miestny dedinčania pri práci v kameňolome. Neďaleko hradu sa nachádza kameňolom, ktorý bol vtedy ešte funkčný. Pracovníci kameňolomu mali pomocou dynamitu urobiť dieru do podzemných pivníc, ktoré sa nachádzali pod hradom. Táto diera mala byť urobené medzi spomínaným kameňolomom a hradom (hrad sa nachádzal nad riekou Blh a bývalým družstvom). V pivniciach hradu mali byť nájdené sudy z vínom a niekoľko stredovekých mečov. Raz keď sme boli so starým ocom u jedného suseda ukazovali mi nádhernú dýku. Dýka vraj mala byť nájdená v pivniciach. Išlo o 15-20 cm dlhú, striebornú dýka s veľkým levom na konci rúčky. Neviem či išlo iba o výmyselný príbeh alebo sa to naozaj stalo, ale zaujímavé je, že aj do dnešných dní môžete na lúke, kde mal stáť hrad počuť dunivý zvuk (pokiaľ na tom mieste poriadne poskáčete). Počul som tiež, že chlapi otvorili sudy z vínom a bolo vraj tak staré, že z neho bola už huspenina. Ďalší príbeh, ktorý som počul a toto je tuším spomínané aj v knihe „Valgatha“, je že od hradu ku miestu, kde dnes stojí zvonica a kostol viedol kožený most. Zaujímavosťou je že niečo ako kamenné základy alebo piliere mostu sa tu dodnes nachádzajú. Keď pôjdete z dediny smerom ku kostolu poľnou cestou po ľavej strane sa nachádza kostol a niekde tu pod kostolom môžete nájsť spomínané základy. Po pravej strane by sa mala niekde v poraste nachádzať stará soliareň. I keď ide asi skôr o niečo iné, pretože podľa GPS by musel mať spomínaný most približne 140 metrov, je to zaujímavá predstava.